Přejít k hlavnímu obsahu
Jsou_studene_ruce
Pohled lékaře

Jsou studené ruce varovným příznakem?

„Je ti teplo, děvenko?“ ptal se v oblíbeném filmu dědeček Mrazík. A co vy a vaše ruce? Mít v zimě prokřehlé ruce není nic neobvyklého.

Obvykle si na stánku, lyžařském svahu, v nejbližší kavárně nebo pak doma dáme horký drink a možná taky trošku rukama zacvičíme. Časem se to zlepší. Přesto bychom si měli i u studených rukou všimnout několika příznaků, které nás upozorní na to, že danému příznaku je nutné věnovat více pozornosti a pomýšlet na konzultaci s lékařem.

Nejsou totiž studené ruce jako studené ruce. Někdy se jedná o běžné snížení prokrvení jako přirozenou reakci končetin, ale někdy jsou příznaky vážnější a trvají déle. V tomto případě je dobré si říct, čím se liší běžné prokřehnutí rukou od vážných poruch krevního oběhu, hormonálních poruch, metabolických nemocí nebo příznaků cévních onemocnění, které se označují obecně pojmem vazoneurózy nebo vazospastická onemocnění. Mezi laiky je docela rozšířený i název jedné z nejčastějších vazoneuróz – Raynaudův syndrom.

Tuk versus svaly

V období náhlé změny počasí nebo náhlého poklesu teplot, v plískanicích a mrazivém dešti se velmi rychle vyčerpají naše teplotní zásoby. To, o co ve skutečnosti jde, je náš základní, bazální metabolismus a ten souvisí s procentem svalové hmoty. Již od přírody jsou svalovou hmotou lépe vybaveni muži, proto i jejich metabolické procesy v těle vytvářejí daleko více tepla než u žen. Ženy jsou oblejší, někdy i s tukovými polštářky, mohlo by se zdát, že jsou izolované. Omyl: Tuk při tvorbě tepla nehraje roli. Musíme rozlišit celkovou zhoršenou toleranci chladu a místní reakci, převážně na nohou, rukou, vzácněji i na nose a uších. Zimomřivost může být příznakem více nemocí nebo poruch organismu.

Hormonální porucha

Jednou skupinou zimomřivých lidí jsou převážně ženy trpící příznaky snížené činnosti štítné žlázy. Zde je vedle neustálého pocitu chladu ještě mnoho dalších příznaků, které, pokud na sobě pozorujete delší dobu, byste měli rozhodně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Patří k nim únava, přibývání na váze, suchá kůže, tuhé podkoží jakoby nasáknuté tekutinami, padání vlasů, řidší vnější část obočí. Špatné tolerování chladu zde není náhlé, projevuje se delší dobu.

Diabetes

Další skupinu lidí špatně reagujících na chlad tvoří diabetici. Zhoršená reakce na chlad je zde primárně komplikovaná již tím, že zejména kapiláry (nejmenší vlásečnice, které odpovídají za prokrvení a výživu) dolních končetin se u déle trvající nemoci ucpávají a prokrvení již tak není dobré. Diabetici mají zpomalenou odezvu a hůře vnímají signály těla, včetně senzorů chladu. Pokud nemají dostatečně teplou obuv, teplé vložky do obuvi a teplé neškrtící ponožky s měkkým lemem, riskují, že dojde k poruše prokrvení nebo až omrzlinám nohou, aniž by si toho všimli.

Vysoký krevní tlak

Zvýšeným krevním tlakem trpí velké procento převážně mužské populace, ale ani u žen není výjimkou. Při zanedbání příznaků, špatné léčbě a rozkolísané hladině tlaku velmi trpí prokrvení na okrajových částech těla, protože se cévy časem dostávají do jisté křeče a jejich svalovina jen obtížně povoluje. Končetiny pak můžou být chronicky špatně prokrvené a v chladu se o to dříve poškodí.

Stres a dehydratace

I když to nejsou nemoci, jako rizikové faktory i v toleranci chladu hrají klíčovou roli. Zjednodušeně řečeno, stres napumpuje svaly místo kůže. Nedostatek tekutin v potravě zase přispěje ke snížení objemu krve. Logicky pak z toho vyplyne, že kde je málo krve, tam je málo kyslíku a živin.

Vazoneurózy

Vazoneurózami nazýváme skupinu nemocí, ve kterých hraje hlavní roli nepřiměřená reakce cév na nějaký, ne vždy známý podnět. Asi nejznámější nemocí v této skupině je Raynaudův syndrom. Ten dále dělíme na primární, tedy bez další příčiny v jiném onemocnění, a sekundární, kdy k podobným příznakům dochází v důsledku jiného vážného onemocnění. Primární Raynaudův syndrom se nejčastěji vyskytuje na horních končetinách. Od klasického prokřehnutí jej obvykle odliší průběh ve třech fázích: zblednutí rukou, zmodrání rukou a následně zčervenání. Cévy na rukou se totiž nejdříve reflexně stáhnou, v konečcích prstů se pak následně nahromadí krev a v poslední fázi jsou ruce červené kvůli prokrvení, které bezprostředně následuje. Změny jsou na obou rukách symetrické. Mezi postiženou a nepostiženou částí je jasná hranice. Právě chlad je jedním z hlavních spouštěčů této cévní neurózy. Vzácně může být touto reakcí zasažené i ucho nebo rty. Důležité je, že ne u všech jedinců jsou všechny tři fáze: zblednutí, zmodrání a zčervenání. Onemocnění ještě nemá zcela objasněnou příčinu, svou roli při rozvoji hraje pohlaví, ženy jsou postižené častěji, i hormonální změny a dědičné rodinné dispozice. Významně k rozvoji přispívají náhlé změny hmotnosti, imunita (autoimunitní teorie), stres i nedostatečné oblečení. Pokud se domníváte, že jde o váš případ, neváhejte a konzultujte problémse svýmlékařem. Pokud totiž příznaky přetrvávají, musí se jednoznačně vyloučit i další případné onemocnění, útlak nervů, ukládání cholesterolu v tepnách a jiné příčiny.

Mramorová kůže a spol.

Pod tímto názvem se skrývá další z velmi typických cévních neuróz, livedoreticularis. Kůže je rudo-modře síťovaná, má sníženou citlivost. I tato neuróza je četnější u žen. Další vazoneuróza se vyznačuje zmodráním okrajových částí těla. Jde o akrocyanózu. Jednou z poměrně vzácných, ale taky docela bolestivých cévních neuróz je erytromelalgie, kdy naopak dochází k silnému náhlému začervenání, tedy i prokrvení, převážně dolních končetin. Rozpoznání diagnózy a jejímu stanovení musí předcházet série testů a vyšetření. V ČR máme mnoho špičkových odborníků, kteří se vazoneurózám i zápalovým projevům cév věnují.

Selský rozum je nejlepší rádce i u studených rukou. Je-li venku mráz, déšť a plískanice a vy nejste dostatečně oblečeni, je reálné, že vám ruce zkřehnou a prostě nebudou dobře poslouchat. Pokud se vše při návratu do tepla spraví, není důvod se znepokojovat. Pokud však s touto potíží bojujete často, stojí za to vyhledat odborníka a poradit se s ním.

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

 

Aktuálně