Přejít k hlavnímu obsahu
Jak v zimě pečovat o nosní dutiny
Prevence Od hlavy k patě Podzimní vášeň pro imunitu

Jak v zimě pečovat o nosní dutiny

Zimní měsíce přinášejí zvýšený výskyt respiračních infekcí. Jedním z nejvíce ohrožených orgánů v tomto období jsou naše nosní dutiny, které hrají roli v ochraně dýchacích cest.

Proč jsou nosní dutiny v zimě tak ohrožené?

Nosní dutiny slouží jako první linie obrany proti infekcím – filtrují, zvlhčují a ohřívají vzduch, který vdechujeme. V zimě však dochází k několika změnám, které zvyšují riziko infekcí:

  • Suchý vzduch v důsledku topení vysušuje sliznice a snižuje jejich schopnost zachytávat patogeny.
  • Chlad zpomaluje krevní oběh ve sliznici, což omezuje její přirozenou obranyschopnost.
  • V uzavřených prostorách, kde v zimě trávíme více času, se viry a bakterie šíří snadněji. Nejen proto je důležité pravidelné větrání a častější pobyt na čerstvém vzduchu.

Nejčastější je běžná „rýmička“

Z výše uvedených důvod je zřejmé, že během zimního období nás častěji trápí různé obtíže spojené s dýcháním. Nejčastěji je to běžná rýma, která bývá virového původu – projevuje se ucpaným nosem, výtokem a zhoršeným dýcháním, doplňují ji „skleněné“ oči i bolesti hlavy, někdy i zvýšená teplota. 

Zánět vedlejších nosních dutin dokáže potrápit

Komplikovanější může být sinusitida, tedy zánět vedlejších nosních dutin, tzv. sinusů, což jsou duté prostory v kostech obličeje. Projevuje se vedle ucpaného nosu také bolestí v oblasti čela, tváří nebo mezi očima, kdy cítíte jakýsi tlak v hlavě. Výtok (hlen) z nosu bývá hustý, často žlutý nebo zelený. Příčinou sinusitidy může být virová, ale i bakteriální infekce. 

Zatímco na virovou infekci postačí běžná léčba jako nosní spreje s mořskou vodou, zvlhčování vzduchu, inhalace páry nebo léky proti otoku sliznic, na bakteriální sinusitidu může lékař předepsat antibiotika. Nejčastěji používaná antibiotika jsou amoxicilin nebo kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou. Pokud je příčinou strukturální problém (např. nosní polypy nebo odchýlená nosní přepážka), může být nezbytná i operace.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Příznaky trvají déle než 10 dní bez zlepšení.
  • Horečka nebo bolest (tlak) v dutinách je intenzivní.
  • Objeví se otok obličeje nebo očí.
  • Ztrácíte čich a chuť.
  • Záněty se vám opakovaně vracejí.

Prevence problémů s nosními dutinami

Nejvíce účinné je pravidelné zvlhčování nosní sliznice (používání sprejů s mořskou vodou, nosní sprchy aj.) i zvlhčování vzduchu v interiéru, zejména během topné sezóny. Dále posilování imunity (zdravá a pestrá strava bohatá na vitamíny, dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu), prevence rýmy v podobě častého mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými, ale také vyhýbání se alergenům, jako jsou např. roztoči v peřinách (častěji perte a větrejte). Pečujte proto o své dutiny nosní, abyste si mohli zimu užít naplno ve zdraví!


Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně