Na našem webu Zdraví jako vášeň jsme se již podrobně věnovali tomu, jak postupovat při péči o zoubky od chvíle, kdy se prořeže ten úplně první. Jak pečovat o zoubky při kojení, kdy začít používat zubní pastu nebo kdy je vhodné vydat se poprvé k zubaři? Praktické rady si můžete připomenout v článku Správná péče o dětské zoubky se v dospělosti vyplatí.
Podívejte se na další doporučení. Tentokrát z trochu jiné strany.
Dentální hygiena
Dentální péči máme nejspíš zafixovanou jako péči, kdy svou spoluúčast pacienta pociťujeme v naší peněžence nejvíc. Někdo se možná z toho důvodu snaží šetřit na dentální hygieně s pocitem, že není až tak nutná. Opak je pravdou. Pravidelná návštěva u dentálního hygienisty je velmi důležitá a měla by jít ruku v ruce s preventivními prohlídkami u stomatologa. Správně prováděná dentální hygiena je snad ta nejsnadnější prevence před tak závažnými problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Pokud se tedy ptáte, kdy začít s dítětem pravidelně navštěvovat dentálního hygienistu, odpověď zní, že není důvod otálet. Zeptejte se stomatologa, který zná vaše dítě a dá vám nejpřesnější doporučení.
Pojišťovna pomůže
I když berete péči o zoubky svých dětí zodpovědně a snažíte se o ní zjistit vše potřebné, není nad osobní kontakt s odborníkem a názornou ukázku. Dentální hygienista provede s vaším dítětem nácvik, jak si správně čistit zuby. Zdravotní pojišťovny oceňují aktivní přístup k prevenci, a tak můžete získat příspěvek i na tyto hrazené služby. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá dětem do 18 let ročně až 1 500 Kč. Ale můžete pro své dítě získat i větší příspěvek, když u ZP MV ČR využijete takzvané postoupení příspěvku. V případě postoupení příspěvku od obou rodičů může dítě získat až 1 000 Kč.
Dentální hygiena je jednou z preventivních činností, které přinášejí neoddiskutovatelný viditelný přínos. Bylo by škoda nevyužít příspěvek od zdravotní pojišťovny.