Přejít k hlavnímu obsahu
Jin joga
Pohyb

Jin jóga: Umění klidu v pohybu

Jin jóga je jako zastavení uprostřed chaosu. Je jemná, pomalá a hluboce uvolňující. V rozhovoru s jogínkou Lucií, která vede velmi oblíbené hodiny jin jógy, zjistíte, že nejde jen o cvičení, ale o cestu k sobě.

Jóga je v našich krajích velmi oblíbená a nejspíš jste se už s nějakou její formou setkali. My se józe věnujeme moc rádi. Dnešní rozhovor vám představí jeden z druhů jógy, který opravdu stojí za to vyzkoušet.

Jmenuje se Lucie a poprvé se potkala s jógou v roce 2014. Tou dobou zkoušela mnohé, od street dance přes pole dance až po jógu. Jen u jógy zůstala dodnes.
Absolvovala mnohé kurzy a bourala svá očekávání. Byl to velký paradox, protože dříve jí více vyhovovaly silové sporty. Jóga jí učarovala a zůstala pevnou součástí jejího života. Zacvičit si s Lucií můžete na několika místech v Praze, vede skupinové i individuální lekce a nesmírně si to užívá.

  • Jin jóga – zní to poeticky, skoro jako zen v pohybu. Co přesně si pod tím ale máme představit? A jak se liší od klasické jógy, na kterou jsme možná zvyklí?

Jin je tmavší element z tradičního čínského symbolu jin a jang – působí temně energicky, žensky a koresponduje s nocí. Jin je často symbolizovaný vodou a zemí. A to samotné nám napovídá, že jin jóga je jemná jóga, hodně pomalá a hlavní důraz klade na delší spočinutí v pozici spojené s dechem. Je jako země, tedy pomalá, ale zároveň jako voda, protože se jemně přelévá z pozice do pozice. Klasická jóga je přece jen trochu dynamičtější.

  • Vaše hodiny jin jógy prý působí jako terapie pro tělo i duši. Co vás přivedlo k tomu, stát se cvičitelkou právě tohoto stylu jógy? Máte nějaký vlastní „aha moment“?

Osobně necvičím jen jin jógu, ale vyhovuje mi nejvíc. Propojuji ji s jang jógou, abych to plynule vyrovnávala. Nicméně jin jóga je mi mnohem bližší, možná právě proto, že jsem žena a jako žena se cítím. Mým aha momentem bylo cvičení a inspirace od úžasné zahraniční instruktorky jógy Juliany. Když jsem jin jógu v jejím podání poprvé vyzkoušela, byla mi tak blízká a vedla mě tak hluboce do těla a přítomnosti, že jsem věděla, že tohle chci, aby se mnou zažívali lidé na lekcích, protože zkrátka harmonizuje celé tělo i duši.

  • Jin jóga je známá svým pomalým tempem a výdrží v pozicích. Není to občas výzva i pro vás jako lektorku? Jak udržujete pohodu v takové tiché intenzitě?

To je pro mne skvělá otázka. Je to něco, co naprosto miluju. Mám rychlé životní tempo, protože mám hodně životní energie. A ráda si užívám kontrasty. Jin jóga mě svým klidem úplně láká, abych se zastavila a užívala si přítomnost těla. Já jí naslouchám, dovoluji si to vychutnávat a věnovat pozornost pouze svému dechu. A moc si to užívám.

  • Pro koho je jin jóga ideální? Může si ji užít i člověk, který nikdy nestál na podložce, nebo je potřeba nejdřív zvládnout nějaké základní dovednosti?

Já se domnívám, že nejde o to ji zvládnout, ale užít si ji. Zkusit to, co zvládneme, a postupně se prohlubovat v praxi. Osobně vnímám jako nejdůležitější vnímat dech – ten nás vždy uvolní tam, kam je třeba. A také si musíme dovolit to nehodnotit, ale být vděční za možnost cítit své tělo.

  • Co jin jóga nejčastěji přináší vašim klientům? Přijdou někdy na hodinu jen proto, že chtějí na chvíli „vypnout od světa“?

Domnívám se, že vypnout od světa je hlavní důvod, proč zajít na lekci jógy, pro každého. Obecně jsme rádi vedeni a rádi si odpočineme od svých povinností. Jin jóga je už jen taková třešnička na dortu, která nám přinese uvolnění, pokud se alespoň na chvíli dokážeme v mysli odpoutat od starostí. Když cítíme tělo a soustředíme se na dech, jsme na dobré cestě.

  • A poslední otázka na nalákání našich čtenářů: Co byste řekla těm, kdo tvrdí, že „na jógu nemají čas“? Proč by právě jin jóga mohla být přesně to, co hledají?

Pokud někdo hledá cestu, jak zastavit svou mysl, jóga pro něj může být jedna z možných cest. Přeji každému, aby zkoušel a objevoval to, co je mu příjemné. A pokud to bude zrovna jin jóga, věřím, že mu pomůže objevit to kouzlo klidu…


Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně