Beach volejbal skvělou relaxací, zábavou pro partu lidí, ale taky, a to především, je skvělým způsobem, jak zlepšit svou fyzickou kondici, upevnit zdraví a samozřejmě i vyčistit si hlavu a odplavit stres.
Pravda, tu pravou plážovou atmosféru nejspíš zažijete jen někde na písku omývaném mořskými vlnami, ale naplno si užít vše, co beach volejbal nabízí, se dá i v tuzemských podmínkách. Ostatně během léta lze hrát na řadě míst v Česku – hřiště pro plážový volejbal najdete nejen u většiny rekreačních vodních ploch, ale také ve sportovních areálech či u škol. To proto, že „beach“ a léto k sobě zkrátka pasují.
Jak hrát beach volejbal? Ani se nemusíte striktně držet oficiálních pravidel, která se poněkud liší od klasického „šestkového“ volejbalu. Rozhodně není povinností hrát dva na dva, jako hrají beachvolejbaloví profesionálové a profesionálky. Skoro se dá říct, že třeba při hře čtyři na čtyři si hru užijete ještě lépe, protože dokážete plochu kurtu spíš pokrýt, ale i tak se budete hýbat až až. A skvělé je i to, že hrát se dá ve smíšených týmech, dámy i pánové společně.
Pohyb na písku má svá specifika, ale především je hodně zdravý. Pohybujeme se po něm totiž naboso a aktivujeme plosky nohou, které při běžné chůzi v botách příliš nepoužíváme. Proto jsou většinou poměrně ochablé. Zpočátku se může stát, že vás budou plosky nohou docela bolet, ale není třeba mít obavy. Jde opravdu jen o to, že si vaše nohy musí přivyknout na nezvyklý pohyb i zátěž. Rozhodně stojí za to nějakou tu bolest překousnout.
Proč? Protože „beach“ má spoustu dalších pozitivních dopadů na vaše tělo a fyzickou kondici. Spalujete kalorie – za hodinu hry v písku spálíte zhruba 450 kalorií. Navíc velice zábavnou formou. Nejspíš mnohem zábavnější než se mučit hodinu v posilovně nebo běháním někde o samotě. Plážový volejbal je hrou, při které také posilujete horní část těla, ramena i ruce a samozřejmě nohy. Stručně řečeno, tvarujete své tělo do lepších křivek. A platí to pro ženy i pro muže.
Pohyb v písku je mnohem namáhavější než na rovném a pevném povrchu, zabrat dají i opakované odrazy z hlubokého písku. Ale celkově je pohyb v písku přívětivý. Platí to i pro lidi, kteří v minulosti utrpěli nějaké zranění, ať už kloubů, vazů, či svalů. Písek totiž tvrdé dopady tlumí a vaše klouby při hře nijak netrpí.
Díky plážovému volejbalu uděláte hodně dobrého i pro zlepšení krevního oběhu, srdeční činnosti a své imunity. Volejbal výrazně zlepšuje koordinaci rukou a očí a celkově celého těla. Jste neustále ve hře, musíte sledovat pohyb míče, rychle reagovat a míč přihrát do správného místa. A především je beach volejbal týmová hra. Jedinec sám nic neuhraje. Podle některých studií platí, že lidé, kteří holdují týmovým sportům, potom dokážou lépe spolupracovat i v práci a běžném životě.
A hlavně je „beach“ bezpečným sportem. I proto, že písek dokáže tlumit skoky a pády, a nehrozí tak zranění jako na pevném povrchu, na palubovce či antuce. Stát se může, že se vám dostane písek do oka, ale to je spíš nepříjemnost než vážný problém. Pomohou to vyřešit sluneční brýle, které jsou ostatně při slunečném počasí téměř nezbytností.
Rozhýbejte se a pijte
Riziko zranění existuje u každého sportu. Volejbal není výjimkou. Aby se jim předešlo, je důležité se před hrou rozhýbat, protáhnout a rozcvičit všechny svaly na nohou, stejně jako svalstvo a klouby horní části těla. Protáhněte si i zádové svaly. Nepodceňte ani krátký odpočinek, třeba po setu. A nezapomínejte pít, abyste předešli dehydrataci.