Právě pro tuto skupinu ale platí několik pravidel, které se vyplatí dodržet. To proto, aby hned první jarní jízda na kole neproměnila dlouho očekávaný zážitek v očistec.
Tím prvním krokem ještě předtím, než usedneme na kolo a poprvé vyjedeme, je dát kolo po zimním spánku takříkajíc „do pucu“. Není nic horšího než rušivé drnčení či skřípání, drhnoucí kola, opakovaně padající řetěz nebo nedej bože nefungující brzdy. V takovém případě už jde doslova o život.
Svěřte kolo odbornému servisu
Ti šikovnější a technicky zdatnější to nejspíš zvládnou doma nebo v garáži sami, ale spíš se vyplatí obětovat nějakou tu „kačku“ navíc a nechat kontrolu, seřízení, údržbu a případné opravy na odborném cyklistickém servisu. Zkušení profesionálové leckdy odhalí i skryté závady, a navíc disponují kvalitním nářadím i náhradními díly.
Když už kolo máte připravené, ale přes zimu jste nejezdili, rozhodně začněte postupně a s rozmyslem. Zpočátku vybírejte jednodušší a kratší trasy a nepřehánějte to ani s převýšením. Na to jsou ideální značené cyklostezky, které ve většině případů mají spíše rovinatý a méně náročný profil.
Snažit se hned první den urvat extrémní dávku kilometrů s prudkými kopci přinese ve výsledku nepříjemnou bolest po zimě ochablých svalů, zad a především sedacích partií odvyklých sezení na cyklistickém sedle. A jen těžko se budete přemlouvat druhý den nebo jindy v nejbližší době usednout na kolo znovu.
Cyklistická helma je samozřejmostí
Abyste si jízdu na kole co nejvíc užili a omezili možná rizika na minimum, je nezbytná kvalitní výbava. Základem je cyklistická helma. U dětí jde o povinnost, zatímco u dospělých by to měla být samozřejmost. Hlava je totiž při pádu z kola nejohroženější částí lidského těla.
Dalším užitečným doplňkem je vhodné funkční oblečení – od spodního prádla přes dresy, krátké či dlouhé kalhoty a obutí až po bundy do deště a nepříznivého počasí. Součástí jsou samozřejmě i rukavice. A i pro jízdu na kole platí pravidlo, že není důležité jen dobře vidět, ale také být dobře viděn. Takže ideální je mít na oblečení reflexní prvky a na kole světla – bílé vepředu a červené vzadu.
A rozhodně mějte s sebou hustilku, náhradní duši, lepicí soupravu a aspoň základní multifunkční nářadí. Potom vás nezaskočí ani drobný defekt na cestě. Nezapomeňte ani na pitný režim a jídlo. K pití stačí i čistá voda, ale potřebnou energii dodá i některý z mnoha iontových nápojů, stejně jako různé sportovní tyčinky. Nasytí a dodají energii, a přitom nezaberou příliš místa.
Užijte si jarní kilometry na kole naplno!
Několik rad pro jarní jízdy na kole:
- Jarní slunce a počasí mohou být ošidné. Vyrazíte v kraťasech a triku s krátkým rukávem, jenže záhy zjistíte, že je vám zima. Vozte proto s sebou i náhradní oblečení. Platí nepsané pravidlo, že v kraťasech se jezdí od 18 stupňů Celsia. Ale pozor, ve stínu!
- Pokud vyrážíte ve skupině, platí, že by se měl brát ohled na nejslabší článek ve skupině. Pokud začínajícího cyklistu vytáhnete do drsného terénu s brody a blátivými úseky včetně velkého převýšení, máte jistotu, že už ho na kolo příště nedostanete.
- Dbejte na správnou techniku šlapání. Mezi cyklisty se mu říká kruhové šlapání, tedy šlapání do kruhu. Nesprávný pohyb nohou ubírá zbytečně energii. Tu ubírá i nesprávný posed a špatně nastavená výška sedla.
- Využívejte všechny převody na kole. Pokud nechcete mít nohy „osvalené“ jako kulturista, jezděte frekvenčněji a méně používejte nejtěžší převody. Vhodnou volbou převodů šetříte nejen energii, ale také svaly, úpony a šlachy na nohou.