Pevný střed těla je základním stavebním kamenem našeho pohybu, rovnováhy a dokonce i síly. Ať už běháte, plavete, posilujete, nebo „jen“ zvedáte děti a nákup, vždy zapojujete střed těla. Oslabené břišní svaly vám pak všechny tyto sportovní i běžné denní aktivity ztěžují.
Co všechno je střed těla?
Když mluvíme o středu těla, nemyslíme jen břišní svaly, ale celou skupinu svalů, která obklopuje páteř a chrání vnitřní orgány. Patří sem svaly břišní, zádové, svaly pánve i kyčlí. Tyto svaly tvoří jakýsi korzet, který chrání náš trup, udržuje správné držení těla a stabilizuje páteř. Dobrý způsob, jak si střed těla představit, je pomyslný kruh svalů obepínající náš trup – od spodního břicha přes záda až po svaly v oblasti pánve. A proč je důležité, aby tento „kruh“ byl silný?
- Lepší stabilita a rovnováha
Stabilita a rovnováha nejsou jen doménou akrobatů a jogínů. Zlepší se vám chůze, rychlost a přesnost pohybu při každodenních činnostech. Silný střed těla podporuje stabilitu při jakémkoli sportu nebo běžné aktivitě. Zlepší se vám také koordinace a zkrátka se budete cítit „stabilnější“ a méně náchylní ke klopýtnutí či zranění.
- Prevence zranění
Asi každý sportovec vám potvrdí, že bolavá záda nebo natažené svaly dokážou znepříjemnit trénink i běžný život. Střed těla funguje jako ochranný štít, který brání páteři před přetížením. Pokud máme střed těla oslabený, přenáší se větší tlak na další svaly, zejména na záda, která tak častěji trpí bolestí nebo zraněními. Silné svaly středu těla navíc rovnoměrně rozloží zátěž a chrání klouby i šlachy.
- Zlepšení sportovního výkonu
Ať už hrajete tenis, běháte maratony, nebo jen milujete ranní procházky, silný střed těla vás posune na vyšší úroveň. Pomáhá přenášet sílu z dolní části těla do horní, což se hodí třeba při běhu nebo skoku. S lepším jádrem získáte větší výdrž, kontrolu nad pohybem a lepší výkon ve všech dynamických aktivitách. Takže ano – střed těla může být tajným trumfem každého sportovce.
- Zlepšení držení těla
Možná to zní nudně, ale mít dobré držení těla nám pomáhá vypadat vyšší a sebevědomější – a cítit se méně unavení. Když sedíme dlouho u počítače nebo za volantem, svaly středu těla trpí. Pevný střed těla nám pomáhá udržet správné držení páteře, což snižuje riziko bolesti zad a krční páteře. Pěkné držení těla také pozitivně působí na dýchání a dodá vám trochu sebevědomí navíc.
- Snadnější každodenní aktivity
Představte si, že jdete do obchodu, nesete těžký nákup nebo zvedáte děti. Každodenní úkoly se dají zvládnout mnohem snadněji, pokud máme pevné „jádro“. Dokonce i činnosti jako mytí nádobí nebo úklid nám přijdou jednodušší, když se nemusíme obávat bolesti zad nebo únavy.
Jak střed těla efektivně posílit?
Základem cvičení pro střed těla nejsou jen „sklapovačky“ a „sedy-lehy“. Ty totiž posilují hlavně přímý břišní sval, ale my potřebujeme zapojit i hluboké svaly, které podporují páteř. Skvělé jsou proto cviky, které zapojí celou oblast trupu, především známý plank (česky řečeno prkno). Při něm držíte tělo v přímé linii od hlavy až k patám, opření o předloktí a špičky nohou, po dobu 30-60 sekund. Pokud jste zkušenější, zkuste si přidat k základním cvikům míče, váhy nebo dynamická cvičení, která zahrnují rotace a přechody v pohybu.