Opavský rodák Tomáš Petreček (*1979) zjistil už ve svých patnácti letech, že extrémy ho zkrátka baví. K celoživotnímu nadšení pro dobrovolné překonávání sebe sama ho přivedla zkouška o Tři orlí péra, kterou složil na dětském táboře. Tehdy musel celých 24 hodin mlčet, nejíst a nespat. Dnes je členem reprezentačního týmu v Adventure race (tým Black Hill – Salomon/OpavaNet), který se účastní týmových závodů, jejichž náplní je několik velmi náročných disciplín, jako je orientace podle mapy v náročném terénu, běh, jízda na horském kole a jízda na kajaku. Závod ale mnohdy obsáhne i další sporty od lezení přes rafting, plavání a canyoning až po jízdu na koni. Mezi nejzajímavější a nejtěžší závody pak patří ty, které jsou zahrnuté v Evropském (Adventure Racing European Series) a Světovém poháru (ARWS – Adventure Racing World Series). Vrcholem roku je pak vždy mistrovství světa. Českému reprezentačnímu týmu Black Hill – Salomon/OpavaNet se v roce 2009 podařilo z MS v Portugalsku přivést 11. místo, o rok později ze Španělska 9. místo, z Francie v roce 2012 místo 12. a další rok z Kostariky 13. místo.
Když osmitisícovka zavolá
Ani to ale Tomášovi Petrečkovi nestačí, a proto ke svým četným sportovním výkonům přidal ještě horolezectví a extrémně náročné výstupy na vysoké hory, kde jeho fyzička hraje zásadní roli, ale bez psychické odolnosti to také nejde. Na konci července se tento pojištěnec Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra vydal se svým kolegou a kamarádem horolezcem Markem Holečkem na velmi náročnou expedici. Jejich společným cílem je zdolat devátou nejvyšší horu světa Nangá Parbat s vrcholem ve výšce 8125 m. n. m. A nebyl by to Tomáš, kdyby si výstup ještě nezkomplikoval. Oba horolezci totiž zvolili takovou cestu, kterou ještě nikdo nešel. Mají v plánu pokořit největší stěnu světa, známou jako Rupálská stěna, jejíž převýšení činí 4600 metrů.
Z extrému do extrému
Není to ale poprvé, co tento milovník nebezpečí čelí nástrahám osmitisícovky. Po neúspěšném výstupu na vrchol sedmé nejvyšší hory světa Dhaulágiri v roce 2012 pokořili o rok později během velkých letních prázdnin Tomáš Petrečka společně se svým kolegou horolezcem Markem Novotným světovou jedenáctku – 8080 m. n. m vysoký Gasherbrum I. Ve velmi krátkém čase pouhých osmi dní dvojice horolezců stanula na vrcholu. Ještě při sestupu se oba dohodli na tom, že se pokusí pokořit ještě další z osmitisícových vrcholů, a to Gasherbrum II. Dva výstupy za sebou však nejsou pro horolezce nic obvyklého. Během lezení totiž ubývá svalová hmota a horolezec často shodí pět až deset kilogramů, což se samozřejmě odrazí na jeho výkonnosti. V základním táboře navíc člověk nedokáže zregenerovat natolik, aby byl opět stoprocentně připraven. Přesto byla chuť posunout hranice lidských možností obrovská a během tří dnů se tak podařilo pokořit i dalších 8034 m. n. m. Při sestupu však Tomáše a Marka zastihla nečekaná zpráva o tragické smrti kamaráda a horolezce Zdeňka Hrubého.
Expedice se totiž tehdy zúčastnila ještě druhá dvojice horolezců Marek Holeček a Zdeněk Hrubý, kteří měli v plánu Gasherbrum I zdolat jinou cestou, a to po severozápadní stěně. V průběhu sestupu z hory se ale Zdeněk zřítil z devítisetmetrové výšky a zemřel.
Jen štěstí nestačí
Tomáš ale na horolezectví nezanevřel. I proto 25. června vyrazil společně s horolezcem Markem Holečkem do Himálaje znovu. Tváří v tvář se tam hodlají utkat s osmitisícovkou, jejíž jméno v překladu znamená Nahá hora. Nangá Parbat si vysloužil také nelichotivou přezdívku – hora zabiják –, a to proto, že před rokem 1990 se z jejího vrcholu nevrátilo 77 % těch, kdo jej zdolali. Nezbývá tedy než oběma dobrodruhům popřát šťastný výstup a návrat domů!