Nestojí vás to nic, chodit můžete kdekoliv a kdykoliv, sami, nebo ve společnosti partnera či více lidí, případně se psem. A především, chůze má blahodárný vliv na zdraví – fyzické i psychické.
Chůze je vhodná i pro lidi, kteří v minulosti nesportovali a chtějí se sebou něco začít dělat, stejně jako pro lidi s nadváhou či trpící obezitou. Při chůzi totiž klouby netrpí tolik jako při běhání. Některé studie doporučují jako denní dávku deset tisíc kroků, ale pro začátek stačí i mnohem méně, a pokud se časem dostanete na dávku 6000 kroků, poznáte to velice záhy na svém těle i duši. Proč právě 6000 kroků? To je totiž zhruba hodina chůze a právě ta hodinová procházka úplně stačí.
Jak začít? Tady je pár základních rad…
- Pokud jste nikdy předtím nechodili ani nesportovali, začněte zvolna. Ale ještě předtím, než vyrazíte, si vyberte vhodnou obuv, pohodlnou, určenou pro pohyb venku. Zvolte i kvalitní ponožky, protože puchýře mohou vaše nadšení hned v zárodku utlumit.
- Vyberte i vhodné oblečení, nejlépe funkční, tak aby vám nebyla zima, ale na druhou stranu abyste se příliš nepotili.
- Pro začátek není potřeba hned polykat rekordní dávky kilometrů a kroků. Zpočátku stačí třeba jen dvacet minut a postupně dávky kroků zvyšujte. A ani to nemusí být každý den, ale stačí třeba třikrát týdně.
- Rozhodně ale od začátku dbejte i na techniku chůze, protože na té záleží. Dělejte plynulé, rovnoměrné a stejně dlouhé kroky, došlapujte na patu a mějte hlavu a trup vzpřímené. Zkrátka jak vždycky říkávala maminka: Nehrbte se. A snažte se během chůze zhluboka dýchat.
- Zpočátku choďte přirozeným tempem, což je přibližně 4 km/h, ale postupně můžete malinko přidat a chodit svižněji. Rozhodně ovšem není třeba nijak závodit.
- Pijte. A to i před tím, než vyrazíte na procházku. Během hodinové chůze vypijte minimálně tři deci tekutiny, nejlépe čisté vody. Je dobré si s sebou vzít malý batoh s lahví vody.
Ačkoliv se to nemusí zdát, pokud se dostanete na onu hranici šesti tisíc kroků a budete chodit pravidelně každý den, poznáte to veskrze pozitivně na svém těle. A jak už bylo řečeno, i na duši.
Chůze posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu krevních tuků a spaluje tělesný tuk, je tudíž přirozenou cestou k hubnutí a snížení nadváhy, zlepšuje celkovou fyzickou kondici a má pozitivní vliv na kvalitu spánku. A co víc, chodit mohou i lidé, kteří nikdy nesportovali, stejně jako diabetici či těhotné ženy.
Chůze má pozitivní vliv i na psychiku. Příjemná procházka vylepšuje náladu, odbourává stres, zlepšuje paměť a je bezvadnou příležitostí si popovídat – ať už s partnerem, či s přáteli. Na procházku můžete vyrazit i se svým psem. Nebo, což platí pro ty, kdo chtějí posunout chůzi do akčnější podoby, můžete zvolit nordic walking, tedy chůzi s hůlkami, která zapojí do pohybu celé tělo. O nordic walking zjistíte více zde. Sečteno podtrženo, chůze prodlužuje život. Ne nadarmo se říká, že pohyb je život.
Chodit se dá všude – po městě, po sídlišti, ale určitě ne v místech s velkým provozem. Samozřejmě tou nejlepší možností je polykat metry pro zdraví v lese, v přírodě.
Pro někoho může být neřešitelným problémem, třeba kvůli pracovnímu vytížení, věnovat chůzi každý den hodinu v celku. Ale i to se dá řešit, protože ve finále se počítá každý krok. Tady je pár tipů, kde ty kroky navíc najít…
- pokud jezdíte do práce MHD, jděte až na příští zastávku nebo vystupte o stanici dřív
- místo přestávky na svačinu či na kávu se jděte projít
- nejezděte výtahem ani po eskalátorech, choďte po schodech
- procházejte se při čekání na vlak či autobus nebo před odletem letadla na letišti
- pro drobné nákupy do obchodu dojděte pěšky