Přejít k hlavnímu obsahu
Elipticky trenažér
Pohyb

Eliptický trenažer pomůže tělu i duši

Zima nebo déšť, bláto, zkrátka nevlídno. Jak se říká, ani psa by ven nevyhnal. Komu by se v takovém nečasu chtělo jít běhat či vyrazit na kolo. Do posilovny je to zase daleko. Tak co s tím?

Vyzkoušejte eliptický trenažer – nebo chcete-li orbitrek či eliptikal – a cvičte doma. Pravda, chce to prvotní investici na pořízení trenažeru, ale pak už můžete trénovat bez omezení a bez ohledu na počasí.

Velkou předností eliptického trenažeru je jeho univerzálnost. Při cvičení totiž zapojujete nohy, ruce, ramena, břišní i zádové svaly, tedy skutečně celé tělo. Simuluje chůzi s různou rychlostí, chůzi do schodů s měnitelnou zátěží i běh, ale přitom nezatěžuje klouby, protože nedochází k žádným silným nárazům. Při zapojení rukou do tréninku pracují i svaly horní části těla. Navíc je eliptikal skvělým posilovačem vašeho srdce.

Jak eliptický trenažer vybrat?

Pořízením nevhodného orbitreku může cvičení skončit velice záhy. Proto je důležité vybírat přístroj podle své výšky a váhy a podle účelu použití. Důležitá je délka kroku a rozteč nášlapů. Příliš krátký krok (nebo velká rozteč nášlapů) vám cvičení po několika minutách otráví, promění ho v nepřirozený a nepříjemný pohyb.

Pohlídejte si i to, aby měl přístroj kvalitní brzdný systém – nabízí se tři: páskový, magnetický a indukční. Od toho se odvíjí tichý chod, výběr tréninkových programů, možnosti nastavení zátěže, kvalita materiálů konstrukce a třeba i délka záruční doby. Vyplatí se nesáhnout po tom nejlevnějším.

Jak na eliptikalu cvičit?

Jediný univerzální návod, jak cvičit na eliptickém trenažeru, neexistuje. To proto, že záleží na tom, zda děláte ještě nějaké jiné sportovní aktivity nebo proč začínáte na eliptikalu cvičit. Zda chcete shodit nějaké to kilo navíc, nebo vylepšit svou fyzickou kondici. Pokud ale opravdu začínáte, netlačte zpočátku hned „na pilu“. Raději cvičte s menší intenzitou a častěji a postupně zátěž zvyšujte.

Pokud je vaším hlavním cílem shazování přebytečných kil, je dobré cvičit na trenažeru minimálně čtyřkrát týdně a aspoň 45 minut. Míru intenzity tréninku lze kontrolovat podle vlastní tepové frekvence. Abychom se dostali do fáze spalování tuků, musíme cvičit zhruba na úrovni 60–70 % naší maximální tepové frekvence. Jak ji zjistíme? Orientačně, když od čísla 220 odečteme svůj věk. Příklad? Třicetiletý člověk má maximální tepovou frekvenci 190, šedesátiletý 160.

Kvalitní orbitreky mají k dispozici několik tréninkových programů, ale cvičení si můžete „ušít na míru“ i sami. Minimálně i proto, že tím odbouráte stereotyp. Ten zlikvidujete i tím, že si ke cvičení pustíte třeba oblíbenou hudbu nebo pořad v televizi. Optimální je začít lehkým šlapáním a třeba po pěti minutách přidat na zátěži, poté ještě přidat na rychlosti. A tohle několikrát zopakovat.

Samozřejmě můžete postupně zátěž zvyšovat. Na orbitreku využíváte v podstatě dva způsoby cvičení – buď „jedete“ na stabilní zátěž a měníte rychlost, nebo je naopak rychlost konstantní a mění se zátěž. Cílem by mělo být spálit zhruba sto kalorií během deseti minut. Důležité je, abyste si připravili svůj tréninkový plán a cíl, kterého chcete dosáhnout.

Vyvarujte se chyb

Hodina na trenažeru vám nic moc nepřinese, pokud jste si nastavili jen minimální zátěž. Ještě předtím než začnete cvičit, uložte si do programu údaje o sobě (výška, váha, věk,…). Díky tomu bude cvičení připravené opravdu pro vás. Využijte i toho, že lze šlapat také opačným směrem, zapojíte tak do cvičení i další svaly. A dbejte na to, abyste při cvičení stáli narovnaní.

Při cvičení nezapomínejte pít, stejně tak po tréninku doplňte tekutiny a protáhněte se. Také nezapomeňte zařadit do svého jídelníčku zdravou stravu.

Přednosti cvičení na eliptickém trenažeru:

  • Pomáhá zbavit se nadbytečných kil
  • Procvičíte celé tělo (zhruba 80% svalů)
  • Posiluje srdce a zvyšuje kapacitu plic
  • Snižuje riziko zranění a je šetrný ke kloubům
  • Cvičení na něm pomáhá tělu i duši

Aktuálně