Přejít k hlavnímu obsahu
brusleni 1
Pohyb

Naplno si užijte bruslení na ledě – sami i s dětmi

Pokud jste na bruslích na ledě dlouho nestáli nebo naopak úplně začínáte, případně chcete vyrazit společně s dětmi, možná se vám bude hodit několik rad, jak začít, jaké vybrat brusle a kde si zabruslit.

Začněme bruslemi, protože ty jsou základ. I když neplánujete prosadit se až do národního hokejového týmu nebo předvádět piruety a trojité skoky, je důležité, aby brusle byly kvalitní, dobře padly a držely nohu pevně v kotníku. Není třeba utrácet za brusle desetitisíce, ale ani na nich nějak přehnaně šetřit.

Nevhodné brusle a špatné obutí se projeví hodně rychle a místo prožitku a ledové idylky to bude spíš bolestivé trápení a dřina. Určitě se nenechte zlákat zlevněnou a „super výhodnou“ nabídkou z některého hypermarketu. V takových bruslích to nejspíš o zážitcích nebude… Mnohem lepší je vsadit na speciální obchody, kde vám odborníci poradí. A je skutečně z čeho vybírat.

Jak vybírat brusle?

Botu si zkoušejte v ponožkách, ve kterých budete bruslit. Dospělí by při zkoušení měli lehce cítit špičku boty vpředu, při pokrčených kolenou v bruslařském postavení byste ji ale neměli cítit vůbec. To proto, že výstelka bruslí se časem přece jen lehce vymáčkne.

Dětem, které ještě rostou, pořiďte dětské brusle klidně o kousek větší, abyste nemuseli každý rok kupovat nové. Ale nepřehánějte to. Prostor v botě by měl být na patě maximálně o prst větší. Větší ne.

Vybírat se dá v podstatě ze dvou druhů bruslí – klasických kanad a krasobruslařských. Samozřejmě jsou i další, třeba brusle na dálkové bruslení, tzv. nordické, nebo na rychlobruslení. Zůstaneme ale u „klasiky“.

Pánové většinou sáhnou po hokejových bruslích, tzv. kanadách, dámy mají na výběr – zda dají přednost krasobruslařským se zoubky, a tím pádem budou bruslit jiným stylem, nebo po kanadách. Pokud jezdí přes léto na in-linech, doporučujeme raději kanady. Vymění se jen kolečka za ostré nože. Jen brzdění je poněkud odlišné.

Dobře se oblečte a chraňte se

Důležité je i oblečení. Mělo by být teplé, pohodlné a umožňující pohyb. Ideální je několik vrstev (podle teploty) funkčního prádla plus nepromokavou svrchní vrstvu. A nezapomeňte na bezpečnost a ochranu. Na ruce stačí pevné rukavice, klidně lyžařské. Pro děti je samozřejmostí helma. Pokud začínají, je nejlepší lyžařská, ale může být i hokejová či cyklistická. K tomu chrániče loktů, kolen i zápěstí. Dají se využít i ty, které používáte na in-linech. Spadnout na ledě nejen bolí, ale hrozí i vážné úrazy.

Kde si zabruslíte?

A kde se dá bruslit? Vyrazit můžete na některý ze zimních stadionů, které nabízejí i veřejné bruslení. V posledních letech se objevují ledové plochy i u obchodních center nebo v některých částech měst. V Praze se dá bruslit třeba na Letné. Velký přehled míst, kde, kdy a za kolik najdete třeba na webových stránkách: https://verejne-brusleni.info.

Na zimních stadionech a u ledových ploch většinou fungují i půjčovny bruslí, případně vám brusle nabrousí. A pokud začínáte, můžete využít i služeb zkušených trenérů, kteří vám pomohou s prvními krůčky na bruslích.

Aktuálně