Přejít k hlavnímu obsahu
tri_dva_jedna 1
Pohyb

Tři, dva, jedna - start! Do zimy vyběhněte zvolna

Jistě, nabízí se běžecký pás v posilovně. I na něm lze začít v zimě s během, účel bude splněn. Zároveň se ovšem člověk hned zpočátku ochudí, zbytečně okrade sám sebe, protože běhání v zimní krajině má nepopiratelné kouzlo. Také však své záludnosti, jimž je třeba předejít. Samozřejmostí by přitom nemělo být jen správně zvolené oblečení a používání reflexních prvků.

Jak se rozcvičit?

Rozcvičení a protažení před během je speciálně v chladnějším počasí klíčové. Pro začátečníky je doporučován vzorec 3×5, to znamená opakování každého cviku pětkrát a po krátké pauze „repete“ té samé série ještě dvakrát.

Jaké mít tempo?

Více než kdy jindy je v zimě důležité vstoupit do tréninku pomalejším tempem a podle možností zrychlovat. Potřebuje-li se člověk vydýchat, měl by v zimě zvolit klus, nikoliv se zastavit. Ze stejného důvodu je výhodné být blízko domova pro případ, že dojdou síly. Po doběhnutí by měla okamžitě přijít sprcha a převléknutí se do suchého.

Jak se stravovat a doplňovat tekutiny?

Strava by měla být bohatá na cukry, bílkoviny, minerály, vitaminy a vlákninu. Energetická tyčinka vytažená z kapsy občerství i v průběhu tréninku, zrádnější než s jídlem je to v zimě s doplňováním tekutin. Na rozdíl od léta totiž běžec nemívá nutkavý pocit žízně a přijde mu, že když se nepotí, pít nepotřebuje. Omyl, voda se z těla i tak ztrácí, důkazem jsou obláčky páry, kterou jdou běžícímu od pusy, případně zmrazky z vlhkosti kolem očí a úst. Pokud začátečník vydrží běžet pár minut či pár desítek minut, není zpravidla nutné pitný režim řešit, stačí se napít až doma. Na delší výběhy se hodí malá termoska a v ní jakýkoliv teplý nápoj, nejvíc se nabízí čaj. Pozor ale, nikoli čaj s rumem! I když k tomu zima láká, alkohol není dobrý doplněk běhu, roztahuje póry a tím zrychluje únik tepla i vody. Nemluvě o tom, že při intenzivnějším „pitném režimu“ by mohl alkohol zapříčinit poněkud nejistý způsob běhu...

Jak trénovat?

Zima je tím nejvhodnějším obdobím pro přípravu na jarní a letní „ostrou“ sezonu. Chystá-li se běžec například na půlmaraton, má k dobru několik týdnů a hlavně, jak podotýká ultramaratonec a popularizátor běhu Miloš Škorpil: „Chcete-li mít nějakou kondici zítra, měli byste jít běhat ještě dnes.“ Není od věci poradit se zkušeným trenérem, který zájemci „ušije“ plán na míru, začátečníci by měli mít každopádně na paměti další Škorpilův postřeh, jenž platí bez výjimky: „Když neběžec začíná s tréninkem, první týdny, možná měsíce, je to pořád stejné, nežádoucí účinky vysoce převažují nad těmi žádoucími. Tuto detoxikační fázi nicméně nelze přeskočit, ani zkrátit. Lze ji pouze vydržet.“ Jisté je, že výdrž stojí za to, odměna je zaručena.

Aktuálně