Přejít k hlavnímu obsahu
Movember: Víc než jen knír – měsíc věnovaný mužskému zdraví
Prevence

Movember: Víc než jen knír – měsíc věnovaný mužskému zdraví

Listopad, známý také jako „Movember“, je každoroční příležitostí upozornit na rakovinu prostaty, jež patří mezi nejčastější mužské onkologické diagnózy. Včasný screening může doslova zachraňovat životy.

Přes to všechno zůstává téma prevence pro řadu mužů tabu. Movember tedy není jen o knírech, ale především o překonání ostychu, o odvaze postarat se o sebe a inspirovat ostatní. Movember tak je jednou z pobídek a snahou o obrácení pozornosti k závažnému tématu. Takovou snahou je i nový screeningový program, který v České republice začal fungovat od 1. ledna 2024 v pilotním provozu a týká se mužů v rizikovém věku 50 až 69 let. Má za cíl zachytit více nádorů v počátečním stádiu.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR zásadně podporuje tento preventivní program a pro muže přichystala motivaci v podobě příspěvku až 1 000 Kč nad rámec ostatních programů.

Kdy příspěvek dostanete a na co ho použít

Například pan Novák letos oslavil 50. narozeniny a screening prostaty má tím pádem hrazený ze zdravotního pojištění. Má sám sebe rád, a tak vyšetření pro svůj klid absolvoval. 
(Do budoucna se mu jako pojištěnci ZPMV ČR bude hodit i výpis vykázané péče, který najde v E-komunikaci. To pro případ, že si nebude jistý, kdy naposledy na screeningovém vyšetření byl.)
Protože pan Novák navíc rád sportuje a chodí do sauny, jistě se mu hodí, že mu na tyto či podobné aktivity pojišťovna 211 přispěje až 1 000 Kč nad rámec ostatních programů. A to všechno jako odměnu za to, že se zodpovědně chová k vlastnímu zdraví a absolvoval screening prostaty.

Na co všechno je možné příspěvek využít

  • Sportovní aktivity – pravidla pro uznávání příspěvků na sportovní aktivity jsou stejná jako v Programu podpory zdravého životního stylu (Sportovní pohybové aktivity pro dospělé)
  • Ambulantní rehabilitační péče – léčebné procedury nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez ubytování a stravování). Léčebné procedury musí být realizované u poskytovatele zdravotních služeb. Ověřte si, zda je vámi vybrané zařízení poskytovatelem zdravotních služeb (PZS) zde. Léčebnou procedurou se rozumí především: 
    ➔    vodoléčba 
    ➔    elektroléčba
    ➔    rehabilitace (včetně cvičení v bazénu) 
    ➔    fyzioterapie (včetně masáží)
    ➔    tělesná výchova (akceptujeme edukační programy / víkendové semináře zaměřené na pohybovou aktivitu) 
    ➔    fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk i rázová vlna, magnetoterapie, parafín, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, lymfodrenáže apod.)
    ➔    oxygenoterapie
    ➔    volný přístup do sauny 
    ➔    polárium a vacuShape

Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně