Přes to všechno zůstává téma prevence pro řadu mužů tabu. Movember tedy není jen o knírech, ale především o překonání ostychu, o odvaze postarat se o sebe a inspirovat ostatní. Movember tak je jednou z pobídek a snahou o obrácení pozornosti k závažnému tématu. Takovou snahou je i nový screeningový program, který v České republice začal fungovat od 1. ledna 2024 v pilotním provozu a týká se mužů v rizikovém věku 50 až 69 let. Má za cíl zachytit více nádorů v počátečním stádiu.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR zásadně podporuje tento preventivní program a pro muže přichystala motivaci v podobě příspěvku až 1 000 Kč nad rámec ostatních programů.
Kdy příspěvek dostanete a na co ho použít
Například pan Novák letos oslavil 50. narozeniny a screening prostaty má tím pádem hrazený ze zdravotního pojištění. Má sám sebe rád, a tak vyšetření pro svůj klid absolvoval.
(Do budoucna se mu jako pojištěnci ZPMV ČR bude hodit i výpis vykázané péče, který najde v E-komunikaci. To pro případ, že si nebude jistý, kdy naposledy na screeningovém vyšetření byl.)
Protože pan Novák navíc rád sportuje a chodí do sauny, jistě se mu hodí, že mu na tyto či podobné aktivity pojišťovna 211 přispěje až 1 000 Kč nad rámec ostatních programů. A to všechno jako odměnu za to, že se zodpovědně chová k vlastnímu zdraví a absolvoval screening prostaty.
Na co všechno je možné příspěvek využít
- Sportovní aktivity – pravidla pro uznávání příspěvků na sportovní aktivity jsou stejná jako v Programu podpory zdravého životního stylu (Sportovní pohybové aktivity pro dospělé)
- Ambulantní rehabilitační péče – léčebné procedury nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez ubytování a stravování). Léčebné procedury musí být realizované u poskytovatele zdravotních služeb. Ověřte si, zda je vámi vybrané zařízení poskytovatelem zdravotních služeb (PZS) zde. Léčebnou procedurou se rozumí především:
➔ vodoléčba
➔ elektroléčba
➔ rehabilitace (včetně cvičení v bazénu)
➔ fyzioterapie (včetně masáží)
➔ tělesná výchova (akceptujeme edukační programy / víkendové semináře zaměřené na pohybovou aktivitu)
➔ fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk i rázová vlna, magnetoterapie, parafín, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, lymfodrenáže apod.)
➔ oxygenoterapie
➔ volný přístup do sauny
➔ polárium a vacuShape
Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň