Přejít k hlavnímu obsahu
Pevné hýždě nejsou jen estetickou záležitostí
Zdravý životní styl

Pevné hýždě nejsou jen estetickou záležitostí

Zdravé a zpevněné hýždě nejsou jen pěkné na pohled, ale především hrají zásadní roli v každodenním pohybu. Ovlivňují držení těla a stabilitu, proto bychom jim měli věnovat pozornost.

Hýžďové svaly (tzv. gluteální svaly) patří k nejsilnějším svalům v těle. Potřebujeme je téměř při každém pohybu, jsou důležité pro stabilizaci páteře a pánve. Pokud jsou slabé, mohou způsobit řadu problémů, jako jsou bolesti zad v důsledku přetížení bederní páteře, špatné držení těla nebo i riziko zranění, jelikož slabé hýždě mohou způsobit nestabilitu kyčlí a kolen, což může vést u starších lidí k pádům, u aktivních sportovců zase k různým poraněním.

Co dělat pro zdravé a pevné pozadí?

Cvičit! Zpevnění hýždí je otázkou pravidelného cvičení, správného stravování a zdravého životního stylu. Mezi základní cviky pro posílení patří klasické dřepy, výpady nebo cvik známý jako most.

Zdravě se hýbat. Prospěšná je obecně jakákoli fyzická aktivita, jako je běh, rychlá chůze nebo jízda na kole. Toužíte-li po hezčím a pevnějším pozadí, zapojujte do svého denního režimu častěji i běžné aktivity, jako je chůze do schodů. Vystupte každý den z výtahu o patro níže a zbytek dojděte.

Správně jíst. Pro růst a regeneraci svalů je důležitý dostatek bílkovin (např. maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny) a zdravých tuků (např. ořechy, avokádo, ryby).

Dopřát si regeneraci. Po cvičení dopřejte svalům dostatek času na regeneraci. Pomáhá také masáž nebo použití pěnového válce pro uvolnění svalů.

I hýždě mohou onemocnět…

Možná vás to překvapí, ale i naše pozadí může být postižené různými zdravotními problémy, od svalových zranění až po chronická onemocnění. Mezi nejčastější patří:

  • Syndrom mrtvé hýždě (Gluteal Amnesia), tj. stav, kdy jsou hýžďové svaly oslabené a nefungují správně kvůli dlouhému sezení nebo nedostatku pohybu.
  • Ischias: Bolest způsobená podrážděním sedacího nervu, která může vystřelovat až do nohou.
  • Svalové křeče: Nadměrná námaha nebo špatná technika cvičení mohou způsobit křeče či přetížení svalů.
  • Lipomy nebo abscesy: Tyto kožní a podkožní problémy mohou ovlivnit tkáň v oblasti hýždí.

Investice do správného cvičení a péče o tuto, možná trochu zanedbávanou, část těla se vyplatí – nejen pro prevenci bolesti zad a zranění, ale i pro zlepšení kvality pohybu a celkového pocitu ze svého těla. Začněte ještě dnes, vaše hýždě vám za to poděkují.

Zacvičte si a vyhrajte! 


Naše prosincová výzva Zdravý pohyb moje výhra se zaměřuje na posilování hýždí. Zacvičte si s námi cvik zvaný most a vyhrajte. Více ZDE.


Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně