Co si budeme povídat, z gauče rovnou na maraton to asi nebude, ale při troše dobré vůle a pravidelného pohybu se vaše kondice rychle zlepší. A kdo ví, jak budete bilancovat po roce snažení.
Stojíte na startu
Začátky jsou vždy těžké. Když se pro něco nadchneme, zaplaví nás vlna odhodlání, která ale rychle opadne s prvními komplikacemi. U sportu to pak platí dvojnásob. Cvičení obvykle vzdáme, jakmile pocítíme únavu nebo „potréninkovou“ bolest svalů. Podle sportovní a fitness trenérky Karin Matouškové z Kentoya Fitness se ale dá začít téměř „bezbolestně“. „Pokud jste se dlouhou dobu nijak aktivně nehýbali, pro začátek postačí například používat schody místo výtahu, chodit více po svých nebo při procházce se psem přidat dvě tři kolečka navíc,“ radí trenérka. Už po dvou týdnech zvýšené aktivity se pak podle Karin budete cítit mnohem lépe a nastane čas uvažovat o dalším kroku – vhodném druhu sportu.
Krok za krokem
Ujasnit si, co chcete dělat, bude asi nejtvrdší oříšek. „Pokud jste dlouhodobě nesportovali, zaměřte se na to, co vás baví. Chcete raději cvičit na čerstvém vzduchu, v tělocvičně, nebo v pohodlí domova? Je vám bližší být při aktivitě sám, nebo potřebujete motivovat od trenéra či na nějaké skupinové lekci?“ Takové jsou podle Karin otázky, které byste si měli položit. Samozřejmě že pokud máte nějaká zdravotní omezení, druh sportu byste měli konzultovat také s lékařem. A aby vás nezaskočil poplatek, využijte bonus na sportovní zdravotní prohlídku až do výše 500 Kč ročně z Fondu prevence Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
Pomalu, ale vytrvale
Že se z vás nestane olympionik po první lekci, je jasné. Jak ale nepřepálit začátek? „Zvolte postupné navyšování intenzity pohybu. Zprvu se sportu věnujte dvakrát týdně. Začněte samozřejmě s lekcemi pro začátečníky a frekvenci i zátěž zvyšujte podle toho, jak se budete cítit,“ radí trenérka. Zpočátku to půjde těžko a je pravděpodobné, že tělo bude po prvních cvičeních bolavé, takže nepodceňujte finální protažení ani regeneraci. Dopřejte svému tělu za odměnu třeba saunu, páru nebo masáž. Podle Karin ale s rostoucí kondicí bolístky postupně ustoupí a vystřídá je chuť víc zabrat.
Správná motivace – klíč k úspěchu
Svou vůli podpořte tím, že si stanovíte jasné cíle. Na začátku každé etapy (nebo měsíce) se zvažte, změřte a pokroky si zapisujte. Využívat můžete i sportovní aplikace pro chytré telefony nebo tablety, které propojí vaše cvičení také s jídelníčkem. „Pokud patříte ke stvořením od přírody línějším, začněte cvičit pod dohledem trenéra nebo si na sportovní skupinové lekce rovnou zakupte permanentku,“ nabádá Karin. I na tu vám ve ZP 211 přispějí v rámci Fondu prevence. Finanční bonus lze využít na různé sportovní aktivity, jako je fitness, plavání, aerobic a mnoho dalších. „Jakmile už totiž jednou do své kondice investujete nejen čas, ale i nějaké ty peníze, výsledky vás budou zajímat o to víc,“ dodává trenérka. Den ode dne se pak vaše tělo bude měnit – a s ním i vaše mysl.
Pětka vašich vítězství při pravidelné aktivitě
- budete rychleji spalovat a hubnout
- svaly se vám zformují, takže budete atraktivnější
- zlepší se vám paměť, nálada i odolnost vůči stresu (díky dostatečnému okysličování krve a pravidelným dávkám adrenalinu)
- bude se vám lépe dýchat a posílíte kardiovaskulární systém
- zlepší se vám spánek a zpomalí se proces stárnutí
A to za tu dřinu stojí!