Řeč je o bruslení na speciálních bruslích, kterým se říká nordické. Na severu Evropy je dálkové bruslení, též nazývané nordické, oblíbenou zimní zábavou a sportem. Zatímco ve skandinávských zemích se jezdí především po zamrzlých jezerech, v Nizozemsku se využívá síť místních vodních kanálů.
Jaké brusle potřebujete
Bruslit se dá i v klasických hokejových bruslích, tzv. kanadách. Ale pokud si chcete jízdu po ledové pláni naplno užít, sáhněte po nordických – speciálních bruslích s volnou patou. Na rozdíl od kanad jsou jejich nože delší, kolem 40 až 50 cm.
Nože bruslí jsou připevněné k běžkařskému vázání, takže lze použít boty na běžky. Při jízdě se tak pata volně pohybuje ve svislém směru a také styl jízdy je podobný jízdě na běžkách.
Pokud je led rovný a hladký, dá se na nordických bruslích jet hodně svižně a také daleko. Trénovaní bruslaři jsou schopni zdolávat i kolem stovky kilometrů za den. Takové bruslení je sportovní výkon i adrenalin v jednom.
Speciální brusle mají výhodu i v tom, že pokud narazíte na úsek s překážkami, ať už jsou to větší nerovnosti na ledu, nebo do ledu zamrzlé větvě, lehce brusle sundáte a nutný kus cesty zvládnete po svých. To oceníte třeba při jízdě přes třeboňské rybníky.
Kam v Česku za dálkovým bruslením
V Česku je jedním z vyhlášených míst lipenská přehrada, kde každoročně vzniká upravovaná dráha o délce až 40 km. Bruslit se dá i na Orlíku, kde když zamrzne čistý led, je potom až strašidelně tmavý a průhledný.
Bruslení venku na zamrzlých vodních plochách je rozhodně zážitkem, ale je také nutné počítat s rizikem prolomení ledu. Aby led unesl dospělého člověka, musí několik dní v kuse nepřetržitě mrznout. Už pět centimetrů tlustý led sice člověka unese, ale pro bruslení je potřeba led ještě silnější. Minimálně o dva další centimetry. Víte, že led silný 25 centimetrů už unese dokonce i osobní automobil?