Jaro je tady. Nejen podle kalendáře. A to je období, kdy můžeme vyrazit za sportem a pohybem ven – běhat, na kolo, ale také na inline brusle. Tahle aktivita během posledních let získává na oblibě – jezdí mladí, staří, maminky s kočárky. Inliny jsou skvělé. Jízda na nich zlepšuje kondici, pomáhá hubnout, jste na čerstvém vzduchu, čistíte hlavu. Je tu však také ono nepříjemné ale… Stačí málo, nepozornost, větší rychlost, a může přijít zranění. Třeba i proto, že vám chybí správné vybavení.
Kdo na inlinech jezdí, ví, že okamžitě zastavit není nijak jednoduché. Není to jako při bruslení na ledě. Navíc stezky, které jsou většinou i pro cyklisty, chodce i běžce, bývají leckdy docela dost zaplněné. Pak už je ke karambolu hodně blízku. A ke zranění jakbysmet. A pokud nejste úplně zdatní bruslaři nebo vám chybí správné vybavení, mohou být zranění nejen bolestivá, ale i vážná. Nejčastějšími jsou zranění hlavy, zápěstí, kolen či loktů.
Chrániče kolen a loktů? Určitě ano
Jak jim předejít? Nejlépe tím, že se naučíte dobře bruslit. Ideálně pod vedením zkušeného trenéra. Do výuky patří i to, jak bezpečně zastavit. Pro inspiraci se můžete podívat na školu bruslení pro začátečníky i pokročilé.
Ale ani to nemusí stačit. Proto je důležité si vybrat nejen kvalitní brusle, ale také další výbavu, která vás ochrání před bolestivými následky pádů. Co byste na sobě při inline bruslení měli mít? Přilbu, klidně i cyklistickou, a chrániče kolen, loktů a zápěstí. A kdo už někdy upadl, tak určitě bude mít i rukavice. A zase mohou být klidně cyklistické.
Začněme ale u bruslí.
Abyste jezdili bezpečně, pořiďte si kvalitní boty i brusle. Existuje několik druhů inline bruslí, ale tím nejčastějším jsou ty pro fitness bruslení. Boty s bruslemi si určitě pečlivě vyzkoušejte. Důležité je, abyste měli zafixovaný kotník, aby bota nikde netlačila. Kontrolujte pravidelně kolečka, ložiska i brzdy, a pokud jsou opotřebované, vyměňte je.
A ještě upozornění – pozor na nečistoty na cestách. Písek nebo louže mohou způsobit pád. Platí to zvlášť pro jarní jízdy.
Bez helmy raději ne.
Chrániče vás mohou ochránit před nepříjemnými zraněními po pádu. Helma na hlavu by měla být povinností a mít chrániče zápěstí a rukavice znamená, že výrazně omezíte nebezpečí zlomenin zápěstí, což je na inlinech jeden z nejčastějších úrazů, a odřenin dlaní. Kdo si někdy takový „silniční lišej“ pořídil, ví, o čem je řeč.
Užitečná vychytávka: Zvoneček na prst
Oblečení na inliny nemusí být žádné speciální. Zkrátka sportovní, abyste se v něm cítili dobře a pohodlně. Když sáhnete po cyklistickém dresu, získáte navíc výhodu v tom, že takový dres má většinou vzadu kapsy, do nichž uložíte klíče, láhev s pitím, mobil či peněženku. Určitě používejte i brýle. Chrání oči před sluncem i nepříjemným hmyzem.
Praktickou vychytávkou je zvoneček na prst. Zvlášť vhodný je na hodně frekventovaných stezkách. Pomocí něj vyšlete signál pomalejším bruslařům nebo chodcům. Pokud máte na sobě triko nebo dres bez kapes, můžete využít elastickou ledvinku. Pojme i poměrně velký mobil.
Bruslaři na inlinech si dnes mohou vybírat i z dalších produktů, které jim zpříjemní bruslení. Řada z nich poměrně často jezdí se sluchátky na uších a poslouchá za jízdy hudbu. Není to úplně nejbezpečnější, o to více pak musíte v takovém případě sledovat na stezce dění kolem sebe. A když je stezka hodně zaplněná, se sluchátky raději nejezděte.
Užijte se inline bruslení, ale myslete i na svou bezpečnost a zdraví!