Pro koho je logopedie
Obecně řečeno, logopedie pomáhá s řešením poruch komunikace. Ty souvisí s vadami řeči, hlasu a sluchu. Rodiče při sledování vývoje svého dítěte mohou v určitých situacích, když berou v potaz různá doporučení a „měřítka vývoje“, pocítit nejistotu, zda se vše odehrává správně a jestli nejsou svědky rozvoje nějaké poruchy. Nejistota je normální. Tabulky nemohou pokrýt individuální rozvoj každého jednotlivého dítěte. Konzultace u logopeda je to nejlepší, co můžete v tu chvíli udělat. Pomůže rozptýlit obavy nebo vás nasměruje ke správnému postupu, aby se případný problém začal řešit.
Logopedie ale rozhodně není jen pro děti. I dospělí se potýkají s problémy, které právě logopedie pomáhá řešit. Důležité je nenechat se ovládnout myšlenkou, že co jsem se ohledně výslovnosti či plynulosti nenaučil jako dítě, už v dospělosti nenapravím. Opak je pravdou. Jiným důvodem k navázání spolupráce s logopedem může být problém, který vznikl následkem nemoci či úrazu. Tehdy je potřeba začít se věnovat cílené rehabilitaci. Více si o tomto tématu přečtěte v článku Potřebuje dospělý logopeda?
Logoped v přímém přenosu
Pokud řešíte podobné problémy, podívejte se na záznam vysílání s klinickým logopedem s dlouholetou praxí. PhDr. Jan Dezort, Ph.D., v něm odpovídá na časté otázky, které byste mu možná sami rádi položili. Dozvíte se, co je náplní práce klinického logopeda, jak vypadá návštěva a péče v ordinaci a s čím vám klinický logoped může pomoci.