Povídání se psem nebo kočkou? Pro duševní zdraví je přínosné
Jak ses dneska měl a co si uděláme k večeři? Otázky směřované ke čtyřnohým společníkům zní mnohdy směšně až infantilně, odborníci však komunikaci se zvířaty doporučují. Pomáhá při osamělosti a funguje jako duševní terapie.
V dnešní uspěchané době plné moderních technologií narůstá izolace a osamělost lidí, obzvlášť seniorů. Terapeutický význam rozhovorů se zvířaty bývá často podceňován. Možná se ptáte, proč mluvit se psem, kočkou, andulkou nebo dokonce králíkem, když nám nerozumí a nedokáží odpovědět. Svůj smysl a účinky na lidskou psychiku to však má. Takový „rozhovor“, ač jednostranný, je v podstatě formou sdílení a vnitřní terapie, která působí pozitivně proti osamělosti, úzkostem a depresím a dalším psychickým problémům.
Proč je důležitá terapie sdílením?
Terapie sdílením, neboli jednoduché sdílení vlastních pocitů a myšlenek, je základním krokem k uvolnění napětí a stresu. Nejen senioři, ale i mnozí mladí lidé – i přes bohatou komunikaci na sociálních sítích – zůstávají ve svém životě izolovaní. Chybí jim reálný sociální kontakt a možnost sdílet své emoce – radosti, starosti, nálady i prožitky. I když ve svém okolí mají někoho, komu se mohou svěřit, často přichází obavy z odsouzení, nepochopení či nedostatku času na vyslechnutí. Jinými slovy, mít někoho, kdo vás vyslechne kdykoli, bez spěchu, předsudků a kritiky, je vlastně vzácné. A tím někým může být právě zvíře.
Animoterapie aneb když zvířata léčí
Cílené mluvení se zvířaty má i svůj odborný termín. Animoterapie je léčebná metoda, která využívá právě zvířata k podpoře duševního i fyzického zdraví člověka. Přítomnost zvířat má na lidskou duši pozitivní účinky, pomáhá snižovat stres, zlepšovat náladu i stimulovat motivaci k pohybu, poskytuje prostor pro hluboké emoční propojení, kdy se člověk díky zvířeti cítí přijatý a milovaný. Zvláštní oblibě se těší hipoterapie (práce s koňmi) nebo canisterapie (práce se psy).
Při interakci s domácími mazlíčky cítíme vděčnost a radost
Je prokázané, že lidé při interakci s domácími mazlíčky často cítí vděčnost a radost, která vzniká právě z pocitu pochopení a nezištné lásky. Studie zaznamenaly také zvýšenou produkci oxytocinu a serotoninu, tzv. hormonů štěstí. Inteligentnější tvorové, jako psi nebo kočky, navíc dokáží svým chováním na naše emoce reagovat a dávat určitou zpětnou vazbu, což posiluje pocit porozumění, který přináší potřebnou útěchu. Prostřednictvím komunikace se zvířetem si člověk může také trénovat řečové schopnosti a zvyšovat sebevědomí, například před důležitými událostmi, jako je zkouška ve škole nebo prezentace v práci.
Pozitiva rozhovorů se zvířaty
Redukce stresu a úzkosti
Pocit stabilní emoční podpory
Sebepoznání a vnitřní klid
Zlepšení nálady a rozvoj empatie
Poslechněte si podcast Zdraví v kostce: Péče o duševní zdraví s profesorem Jánem Praškem
Povídat si se zvířaty je možná trochu netradiční forma terapie, ale její přínosy jsou nepopiratelné. Nejen pro seniory nebo lidi žijící osaměle může být kontakt se zvířetem doslova záchranou – jejich mazlíček se stává parťákem, který nejen dělá společnost, ale dává smysl každému dni.