Syndrom karpálního tunelu, laicky nazývaný „karpály“, je stav spojený s opakovaným, stereotypním pohybem zápěstí, který může vést k bolesti, necitlivosti nebo slabosti v rukou a zápěstí. O tom, jak syndrom vzniká, jak se stanovuje diagnóza a jak se léčí, jsme si už říkali v předchozím článku. Pojďme se nyní zaměřit na prevenci. Preventivní návyky a cviky jsou totiž klíčové pro zachování zdraví zápěstí a rukou, zejména u těch, kteří pracují na počítačích či manuálně rukama.
Ergonomie pracovního prostředí
Pakliže máte kancelářskou profesi a denně sedíte několik hodin u klávesnice počítače, v první řadě si zajistěte ergonomicky správně nastavené pracovní místo. Vaše klávesnice by měla být ve výši loktů a monitor ve výši očí, prostředníček by měl být prodloužením ruky a zápěstí v rovině s předloktím, abyste minimalizovali nepřirozené pohyby zápěstí. Pořiďte si také ergonomickou vertikální myš a speciální podložku s gelovou podpěrou zápěstí.
Pravidelné přestávky
Každý, kdo pracuje rukama a vykonává stereotypní pohyby (jednou nebo oběma rukama), by měl myslet na krátké, leč časté přestávky pro protažení a odpočinek. Během těchto přestávek cvičte jednoduché protažení zápěstí a prstů, což pomůže uvolnit napětí a zlepšit průtok krve. Dbejte také na správné držení těla, čímž minimalizujete tlak na zápěstí. Hlídejte se, zda sedíte vzpřímeně a držíte ramena uvolněná.
Preventivní cviky
- Posilování svalů zápěstí: Pořiďte si jednoduchý gumový míček nebo kroužek a mačkáním posilujte zápěstí a ruku, kdykoli si vzpomenete. Třeba při telefonování nebo sledování televize.
- Protahování zápěstí: Dělejte krouživé pohyby zápěstí na obě strany, propínejte zápěstí se sepnutýma rukama, opírejte dlaně o stůl s mírným tlakem… Občas si v zápěstí udělejte tzv. „ohníček“ jako v dětství (protáčení kůže na zápěstí). Pravidelné protahování zápěstí pomáhá udržovat flexibilitu a snižovat tlak na nervy v karpálním tunelu.
- Uvolňování dlaně. Opakovaně zatínejte a otvírejte pěst. Obzvlášť po každé činnosti, jako je například šroubování.
- Zvedání rukou. Pro lepší proudění krve do rukou zvedejte ruce nad hlavu.
Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň