Pouze preventivní vyšetření a dostupná očkování mohou vést k ochraně, ke včasné diagnóze a k zahájení adekvátní léčby. Je tedy pouze na vás, zda dáte rakovině šanci, nebo naopak snížíte riziko jejího vzniku zdravým životním stylem – a v případě již probíhajícího onemocnění omezíte jeho rozvoj právě díky včasné léčbě.
Níže uvedená nádorová onemocnění patří mezi ta nejčastější. I proto ZP MV ČR podporuje pravidelné kontroly, které je mohou odhalit včas, případně přispívá na dostupná preventivní očkování, a to částkou až 1 500 korun.
Očkování proti rakovině děložního čípku
Rakovina děložního čípku bývá zpravidla důsledkem pohlavně přenosné infekce lidským papilomavirem (HPV), který může způsobovat také další nádory v genitáliích, anální oblasti, hrdle a ústech. Jedinou spolehlivou ochranou před jejím rozvojem je očkování proti HPV, díky němuž si imunitní systém dokáže vytvořit protilátky, které virus zlikvidují.
Využít můžete i screening rakoviny děložního hrdla, který případný problém spolehlivě odhalí.
Rakovina prsu
Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a bohužel se vyskytuje stále častěji, přičemž její jednoznačná příčina doposud není zcela známá. Ve většině případů, kdy je odhalena v raném stadiu, bývá naštěstí úplně vyléčena, a proto je zásadní její včasná diagnostika.
Obecně můžeme říci, že nejrizikovějším faktorem je věk, a proto pojišťovna hradí ženám od čtyřiceti pěti let každé dva roky screeningové mamografické vyšetření prsu. Objednat se na ně můžete přes gynekologa nebo obvodního lékaře.
ZP MV ČR ovšem přispívá též na prevenci karcinomu prsu bez omezení věku, podrobné podmínky snadno zjistíte například zde.
Vyšetření tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva neboli kolorektální karcinom je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě, a to ve stejné míře u obou pohlaví, přičemž riziko vzniku roste s věkem – pozor by si měli dávat zejména lidé po padesátce. Jeho úspěšná léčba opět závisí na včasné diagnostice.
Pomůže vám s ní screeningové vyšetření a test na přítomnost krve ve stolici, které by měli podstoupit všichni pacienti nejlépe už od 40 let, ve věku 50 až 55 let každoročně, poté je opakovat každé dva roky.
Bez omezení věku můžete využít vyšetření markerů v krvi, která též pomohou problém zachytit včas. ZP MV ČR vás samozřejmě finančně podpoří i při těchto preventivních aktivitách.
Vyšetření plic
Rakovina plic bývá u mnoha pacientů často diagnostikována až v pozdějších stadiích, neboť teprve tehdy se začíná projevovat určitými příznaky. Patří mezi ně především špatné dýchání, zadýchanost při běžných aktivitách, dušnost, dráždivý kašel, záněty plic, bolesti svalů, únava, chrapot, neurologické poruchy, problémy s polykáním a otoky obličeje.