- Co by mělo být tím prvním krokem, pokud si dáme předsevzetí v novém roce zhubnout?
Možná zamyšlení, zda je vůbec vhodné si toto předsevzetí dávat? Začátek roku je plný „ledňáčků“, na které v únoru už pravděpodobně nenarazíte. Viníkem je často nesprávná cesta, kterou jsme si vytyčili. Cíl zhubnout nás vtahuje do modelu držení diety, která má začátek a konec. Také přísné nastavení pohybového režimu je předurčeno spíše k nezdaru. Zkusme to udělat jinak a místo plánu zákazů si zmapujme své zvyklosti. Tak zjistíme přesně, kolik jíme a v jakém složení. Zda máme dostatek tekutin, zeleniny, pohybu, ale i spánku. Zapisujte si i vnímání hladu, nasycení a chutí. Následně lze vytyčit změny, kde reálně cítíme úspěch a jsme schopni je držet dlouhodobě. Zápis je tedy první krok, který má velkou vypovídající hodnotu. Tímto krokem začínáme spolupráci i v mé ordinaci.
- Kdo je to ten „ledňáček“?
Člověk, který chce od ledna zvládnout velké změny, a to nejlépe v pohybu i stravě. Často v takovém plánu vidíme každodenní pohyb, vysoký počet kroků, které chce splnit. Nová pohybová aktivita, kterou chce vykonávat nejlépe každý den. V dalším kroku bývá úprava výživy, tu řeší přísným omezením nebo nákupem produktů, které mají omezit chuť k jídlu, podporovat redukci a spalování tuku. Někdo řeší i nákup celého programu, který nařizuje produkty konzumované během dne. Tento režim však trvá pár týdnů, kdy funguje motivace a platí kartička do sportovního zařízení. Ovšem v dalším měsíci se takový „ledňáček“ často začíná vracet k původnímu chování a zvyklostem, tím tedy i ke své původní hmotnosti.
- Jaké chyby tedy dělají lidé, kteří se snaží zlepšit své stravovací návyky?
Jako velmi častou chybu vnímám vytyčení nereálného cíle, kdy chceme rychlou změnu v krátkém čase. Nastavení „zaručených“ dietních postupů, které omezují konzumaci důležitých nutrietů (například sacharidů), ani zákaz konzumace jídla od určité hodiny není dlouhodobé řešení. Naopak se následně dostavuje tzv. jojo efekt. Další problém vnímám v tom, KDE hledáme informace, jak postupovat. Internet a další média jsou plné různých doporučení, jak zaručeně uspět v oblasti zdravého životního stylu a redukce. Paradoxem je, že pakliže řešíme svého domácího mazlíčka, své auto nebo i otázky osobní, kde cítíme nutnost znalosti například financí nebo práva, neváháme a odborníka na danou problematiku vyhledáme. Tento postup bychom měli aplikovat i u problematiky změn, které se týkají redukce našeho těla a nastavení pohybu. Nevhodný postup totiž může napáchat škody – nejen jojo efekt, negativní dopad na metabolismus organismu, ale i na psychiku a míru sebevědomí.
Další doporučení by směřovalo k zastavení a zpomalení. Začít si jídlo chystat, a tím předcházet nečekaným momentům, kdy může tělo hladovět. Nesprávný harmonogram jídel, složení i dávka podporují pozdější přejídání. Zpomalení u konzumace jídla nás nejen překvapí vnímáním chutí a textur pokrmu, ale i momentem nasycení, kterého si jindy ani nevšimneme.
- Které potraviny byste doporučila vyřadit nebo alespoň omezit?
Pro udržitelné změny je vhodné nic přímo nezakazovat (což platí pro zdravého jedince), doporučuji spíše snižovat četnost těchto potravin nebo zmenšit jejich dávku. Do této skupiny patří druhotně zpracované potraviny (hotové pomazánky, paštiky, konzervy apod.), uzeniny a tučné sýry. Ale také slazené mléčné výrobky a nápoje. Vhodné je zaměřit se i na technologické úpravy pokrmů. Samostatnou kapitolou je pak alkohol. Někdy narážíme i na vhodné potraviny, jako třeba oříšky, které jsou konzumovány ve vysoké dávce – i zde pak nastupuje omezování. Existuje také mnoho produktů, které se tváří zdravě, jako různé cereálie a tyčky, u nich má smysl hlídat jejich velikost.