Přestože byly „boty na kolečkách“ vynalezeny už v roce 1760, mezi oblíbené zdroje zábavy se dostaly až v posledních desetiletích. Pohyb na inlajnech totiž nabízí spoustu zábavy, možností, jak si užít sport při cestování, a kromě toho skvěle prospívá vašemu zdraví a štíhlé linii.
Pohyb pro všechny
Na inlajny se můžete postavit takřka v jakémkoli věku a v jakkoli „bídné“ kondici. Jediné, co potřebujete, je především schopnost udržet rovnováhu. Pokud vám tohle nedělá problém, jízda na inlajnech pro vás bude hračkou. A dokonce ani nemusíte hned od počátku investovat žádné peníze – u každé větší cyklistické či inlajnové stezky (které se často prolínají) najdete půjčovnu kompletního vybavení. To si říká o vyzkoušení.
Překvapivé výsledky
Podobně jako jízda na kole mají inlajny tu výhodu, že na nich tolik nezatěžujete klouby, a to se hodí hlavně při nadváze. Ve správném postoji s velmi mírným předklonem a rovnou páteří na nich netrpí ani záda (naopak posílíte zádové svalstvo) a opravdu skvěle formují problematické partie. Stehna, zadeček i lýtka se vám budou tvarovat před očima.
A jestli byste rádi potrápili i horní část těla, přidejte k běžným in-line bruslím hole na nordic walking a zapojíte tak kompletně celé tělo. To ale platí pro ty, kdo už brusle skvěle ovládají.
Odměnou za vytrvalou jízdu v optimální tepové frekvenci vám bude spalování 1 700–3 200 kJ za pouhou hodinu, což vám nabídne málokterý jiný pohyb. Aniž to vnímáte, zvýšíte si kapacitu plic, posílíte kardiovaskulární systém a vaše kondice půjde strmě nahoru.
Pozor bezpečí!
K výbavě na brusle zcela jistě patří ochranná helma a chrániče na lokty i kolena. Jsou sice nepovinné, ale bez nich to raději ani nezkoušejte.
Kam vyrazit?
Na bruslích si můžete zpestřit nejeden víkend, ale můžete klidně vyrazit i na inlajnovou dovolenou. Zkuste si zabruslit na nejbližší stezce a uvidíte sami, jaký nový prostor se vám otevře.
Seznam míst, kde si můžete zajezdit pár minut i probruslit celý den, najdete například na těchto webech: www.kamnabrusle.cz, www.inlinebrusle.net.