Jedná se o kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který v roce 1922 objevil (spolu s Charlesem Bestem a Johnem Macleodem) léčebný význam inzulinu. O rok později za tento objev s kolegou Macleodem obdrželi Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.
Smyslem Světového dne diabetu je připomínka tohoto závažného onemocnění a snaha obrátit pozornost k prevenci.
Počet nemocných se zvyšuje
Věnovat pozornost tomuto onemocnění je na místě. Podle rozsáhlé analýzy, kterou provedla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, je vývoj onemocnění v České republice alarmující. Za posledních 5 let se počet pacientů zvýšil o 41,5 %. Na tom má velký podíl diabetes 2. typu, který je typickým příkladem civilizační nemoci. Tedy nemoci, které lze poměrně účinně předcházet. Podle odhadů tvoří lidé, kteří diabetem 2. typu onemocní na základě vrozených genetických předpokladů či v souvislosti s dalším onemocněním, jen pouhých 8 %. U zbylé většiny k onemocnění dochází především v souvislosti s kombinací zvýšené hladiny stresu a nevhodného složení stravy s vysokým energetickým příjmem při nedostatku pohybu.
Další onemocnění
S diabetem se ve velké míře pojí i další onemocnění. Analýza ZP MV ČR dále uvádí: „Celkem 81 % klientů ZP MV ČR s diabetem trpí zároveň vysokým tlakem (hypertenzí). Nejčastější komplikací diabetu je ischemická choroba srdeční, trpí jí 19 % diabetiků registrovaných u ZP MV ČR, tedy více než 12 000 lidí. Dalších 6 %, tedy téměř 4 000 diabetiků registrovaných u ZP MV ČR prodělalo cévní mozkovou příhodu. Oční komplikace má více než 7 700 z diagnostikovaných diabetiků registrovaných u ZP MV ČR, což je 12 % nemocných.“
To je další důvod, proč při diabetu věnovat svému zdravotnímu stavu pozornost a nezapomínat na vyšetření.