Den první pomoci
Tento významný den každoročně vyhlašuje Mezinárodní federace červeného kříže (ČK) a červeného půlměsíce (ČP). Do této akce, která propaguje důležitost znalosti první pomoci, se zapojuje zhruba 170 národních společností ČK a ČP ve světě. Letos připadlo jeho konání velmi symbolicky právě na 11. září.
V některých městech bývá Světový den první pomoci spojen s evropskou kampaní Červeného kříže nazvanou „Road Safety“, tedy s osvětou zaměřenou především na prevenci úrazovosti dětí v silniční dopravě. Tento celoevropský projekt vznikl v roce 2005 a řídí jej Britský červený kříž.
Den první pomoci v Česku
V České republice se akce související se Dnem první pomoci většinou konají na hlavních náměstích převážně krajských a okresních měst po celém území republiky, v řadě případů také na sportovních hřištích a jiných veřejných prostranstvích.
Již tradičně jej organizují oblastní spolky Českého červeného kříže (ČČK) ve spolupráci s dalšími partnery, jako je například Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, dobrovolní hasiči, Policie ČR, Městská policie, Vodní záchranná služba ČČK, Sdružení záchranných brigád kynologů, Horská služba a další.
Jak Den první pomoci vypadá?
Během dne plného osvěty probíhají ukázky poskytování první pomoci pro širokou veřejnost na namaskovaných poraněních, dále se konají soutěže pro děti, je zde možnost vyzkoušet si s instruktorem kardiopulmonální resuscitaci na resuscitačních fantomech, měření krevního tlaku, ale den je plný i dalších ukázek v podobě vystoupení kynologů se záchranářskými psy, předvedení moderní hasičské techniky či vybavení zdravotnické záchranné služby a dalších souvisejících aktivit a akcí.
Letošní Světový den první pomoci má motto: Buď hrdinou první pomoci ve škole i svém okolí a je zaměřen především na děti a mládež – právě v jejich věku už je vhodné, aby se naučily poskytovat první pomoc a dokázaly zachránit život či zdraví jak sobě, spolužákům, tak i rodičům a dalším lidem.