Libor Mattuš je certifikovaný neurojazykový (neurolingvistický) kouč, zkušený biohacker a instruktor chladové terapie a dechových cvičení. Působil také jako tlumočník a lektor čínského a anglického jazyka se specializací na medicínu. Od svých 12 let se věnuje asijským bojovým systémům, ve kterých od 17 let působí jako instruktor. Je spoluzakladatelem projektu Doplň se a autorem knihy „Chladová terapie: mrazem prověřený průvodce pro všechny, kteří se chtějí ponořit do tajů otužování“. Jeho posláním je pomáhat lidem žít kvalitnější život prostřednictvím propojení moderní vědy a tradičních metod.
- Ve své práci se zaměřujete na biohacking a mentální hygienu. Mohl byste našim čtenářům přiblížit, co to přesně znamená?
Mentální hygiena je výsledkem správně prováděného biohackingu. Ten staví na vědeckých základech a využívá běžně dostupné formy práce s psychikou, a to nejčastěji skrze tělo. Mentální hygiena skrze biohacking může například vypadat tak, že si jdete ven zaběhat, že zvedáte těžké zátěže v posilovně, ale třeba i tak, že cvičíte jógu, čchi-kung nebo dýchání. Ke zklidnění psychiky vede mnoho cest a pro každého z nás bude v daném okamžiku vhodná jiná cesta.
- Stres je dnes jedním z největších problémů moderního člověka. Jaké jsou podle vás nejúčinnější techniky mentální hygieny, které nám pomohou zvládat každodenní tlak?
Možná vás to překvapí, nicméně někdy je nejefektivnější se stresem bojovat zase stresem, avšak tím pozitivním. Z výše uvedených příkladů to je běh, ať už vytrvalostní, nebo za mě lépe intervalový. Ten střídá periodu sprintu s periodou odpočinku. Nebo silový trénink, který je velmi přínosný pro všechny, od dětí až po seniory. Velmi mohou pomoci také aktivační dechové techniky, které využívají hyperventilaci a dokážou nás podpořit a aktivovat v náročných chvílích, kdy máme chuť všechno vzdát a stáhnout se do nečinnosti nebo pasivity. Aktivační dechové techniky mají tu výhodu, že je dokážeme dělat kdekoliv, i v zaparkovaném autě, v jednací místnosti nebo cestou ve výtahu, což často ukazuji na svých workshopech dýchání.
- Na svém webu zmiňujete různé metody práce s dechem, chladem nebo meditací. Která z nich je podle vás nejjednodušší na začátek a jak ji správně zařadit do života?
Nejefektivnější je jejich propojení. Pokud zvolíte chladovou terapii, která je pro vás vhodná, například jen to, že si dáte ruce do kyblíku se studenou vodou, přitáhne vás do stavu bdělé přítomnosti „tady a teď“, a to spolehlivěji než cokoliv jiného. Dýchání a hlavně cílené zádrže dechu vám pak pomohou roztáhnout cévy a organismus se zahřeje a okysličí.
Meditace je slovo, které nemá přesnou definici, ale pokud správně spojíte chladovou terapii a dýchání, stane se jakoby sama. Tak například, když vyjdete ven a jste jen velmi málo oblečení, pak díky zimě hnedka zapomenete na spoustu jiných starostí – budete „tady a teď“. A cílená práce s dýcháním vás v tomto stavu podpoří. Jednoduché, že?
- Často mluvíte o síle vědomého dýchání. Jak konkrétně může dech ovlivnit naši psychiku a jak si pomocí vědomého dýchání můžeme rychle ulevit od stresu?
Za mě osobně je vědomé dýchání nejvíce o jeho vědomé modulaci v určitých situacích. Využívám celý propracovaný systém. S regulací stresu mi pomohlo tzv. mírnění dýchání při běhu, kdy vědomě omezuji množství vzduchu, které nadechuji a vydechuji, což dělá můj organismus fyzicky i mentálně odolnějším. Stejné cvičení se dá dělat například při běžné chůzi na procházce v parku. Dýchání totiž skrze činnost nervů a hormonální systém nepřetržitě ovlivňuje naši mysl, každou jednu vteřinu. Proces změny dýchání je velmi zajímavá a objevná cesta, která mě baví už přes 20 let.
- Mnoho lidí má problém s dlouhodobým stresem, který se hromadí a postupně je vyčerpává. Jak můžeme v rámci mentální hygieny pracovat na prevenci, abychom se do takového stavu vůbec nedostali?
Jednoduše tak, že se stresu zbavujete postupně. Velmi praktická je například technika vytřásání stresu od Dr. Berceliho nebo jogínská praxe OM chantingu neboli vydávání dlouhého táhlého a živého zvuku „ommmm“. Snižuje totiž prokrvení částí mozku, které zodpovídají za stresovou reakci, a tím je uklidňuje a uvolňuje. Ale samozřejmě je to také o tom, jak přemýšlíte, jak se stavíte k věcem, jaký vedete vnitřní dialog sami se sebou a s ostatními, jak dokážete prioritizovat v práci a doma. Také o tom, jak o svém stavu dokážete hovořit se svým okolím, zda dokážete přiznat, že je toho třeba na vás moc, a to s vědomím, že nejde o slabost, ale naopak o známku nadhledu a síly.
- Pokud byste měl našim čtenářům doporučit jednu jednoduchou techniku pro lepší zvládání stresu, kterou mohou ihned vyzkoušet, která by to byla a proč?
Začněte večer bručet – praktikovat onen OM chanting, který jsem už zmínil. Je to praxe, která je doma v Indii, ale překvapivě i u nás. Pamatuju si, že když mě táta jako malého kluka nosil na zádech, často si broukal nějakou melodii – hlubokým bručivým a hrdelním tónem. Dělal to jako muzikant intuitivně, asi ani nevěděl, že velmi efektivně snižuje hladinu stresu, uvolňuje nervy a celkově zlepšuje prokrvení. Anebo věděl? Já nevím, ale je dobře, že to dělal. Já se to snažím dělat taky a doporučuji to vám všem, kdo se o sebe chcete starat časově nenáročným způsobem.
Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň