Věděli jste, že:
- více než milion Čechů – což je každý sedmý dospělý – se pohybuje za hranou rizikového pití?
- náš průměrný spoluobčan ročně vypije „úctyhodných“ 14,4 litru čistého lihu, což dokážou trumfnout už jen v Moldavsku a Litvě?
- podle odhadů nás společenské náklady nadměrného pití přijdou na zhruba 56 miliard ročně?
Už jen z těchto několika děsivých údajů je zřejmé, že alkoholismus není něco, nad čím bychom měli jen tak mávnout rukou. Zvlášť v této nesnadné době, kdy, jak ukázala například studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, lidé berou láhev do ruky ještě častěji než dřív.
Bojovat proti tomu se snaží mimo jiné Suchej únor, což je akce, za níž stojí stejnojmenná nezisková organizace. Pokouší se příjemnou a vkusnou formou upozorňovat na tenhle významný, přitom často podceňovaný problém. Především však nabízí každému z nás příležitost zjistit, jestli my ovládáme alkohol, anebo on nás.
Vyjádřete svůj postoj
Jak na to? Můžete samozřejmě abstinovat jen tak. Ideální ale bude, když se zaregistrujete na webu Suchej únor. (Můžete si vybrat tři varianty registrace. Jedna je zdarma, k dalším pak za poplatek dostanete třeba knihu, která vás měsícem „na suchu“ provede a najdete v ní spoustu zajímavých informací, aj.) Organizátoři na vaši registraci apelují především proto, že tím vyjádříte postoj: I vy se tak přihlásíte se k názoru, že je mimořádně důležité mít situaci ve vlastních rukou. A pak už jen potřebujete najít dostatek disciplíny, abyste démonu alkoholu dokázali po čtyři týdny úplně odolávat. Z toho důvodu má smysl se přidat i formálně, byť alkohol stejně nepijete.
Trvalá změna
Ptáte se, jaký to má smysl? Měsíc bez alkoholu mimo jiné přináší celou řadu benefitů. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětlil Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. A hlavně: Měsíc je dostatečně dlouhá doba na nastartování případné změny, pořádné a trvalé. Podle organizátorů až 60 procent účastníků zmírní své pití.
-
Tak co, jdete do toho?