Přejít k hlavnímu obsahu
alkohol_pod_kontrolou 1
Prevence

Alkohol pod kontrolou: Předsevzali jste si, že nebudete pít?

Už nikdy nebudu pít! Kolikrát jste si v poslední době řekli tuhle oblíbenou lež? Určitě pokaždé, když jste se po fenomenální párty s přáteli ráno probudili s žaludkem na vodě, pálením žáhy a bolestí hlavy. A co teprve po bujarých oslavách konce roku!

Přestat si nadobro užívat opojení alkoholem, to je samozřejmě chvályhodné rozhodnutí. Nicméně pomůže už to, když budete příště pít S MÍROU, a nemyslíme tím kolegu z práce – zkrátka střídměji. Pokud jste si na konci roku předsevzali pít kontrolovaněji, s postupem času se vaše rozhodnutí může vyvinout až k abstinenci, při níž vás podpoří jak smysluplná kampaň, tak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Čísla nelžou

Podle loňského průzkumu, který si nechala vypracovat Liga otevřených mužů (LOM) u agentury Nielsen Admosphere, totiž pije alkohol minimálně čtyřikrát týdně každý devátý dospělý Čech, a dokonce přibývá lidí, kteří si skleničku dají každý den. Statistika nekompromisně uvádí, že za hranicí rizikového pití, tedy na denní spotřebě více než 40 gramů čistého alkoholu pro muže a zhruba 20 gramů pro ženy, je v České republice přibližně 20 % mužů a 5 % žen. Tedy více než milion Čechů. Pokud si tedy denně dopřejete více než dvě desetistupňová piva, čtyři deci vína či deci destilátů, jste součástí statistiky i vy. A to už je opravdu na pováženou!

Báječná motivace: Suchej únor

Proto bude letošní únor již po sedmé patřit „otevřeným mužům“ a kampani, jejíž motto zní: „Přijmi výzvu. Buď suchej!“ Podobně jako Movember – listopad ve znamení knírku, který má upozornit na nebezpečí rakoviny prostaty– se akce Suchej únor snaží přitáhnout pozornost k rizikovému pití alkoholu. Pravidla jsou jednoduchá: V únoru na alkohol jednoduše zapomeňte! Takže pokud jste si na Nový rok předsevzali pít střídměji, vezměte kampaň Suchej únor jako pomyslnou druhou metu a jedinečnou motivaci něco se sebou udělat. Podle psychologa Martina Járy, ředitele Ligy otevřených mužů, vám totiž taková jednoměsíční abstinence pomůže rozklíčovat, jak na tom s pitím vlastně jste. Nedopřát si ani kapku opojného moku vás donutí alkohol nejen vědomě regulovat, ale především si uvědomit, jestli jste v celé situaci ještě pánem vy, nebo začínající závislost. 

Střízlivě ke zdraví

Místo zvedání skleničky můžete začít zvedat například činky a peníze ušetřené za alkohol investovat do svého zdraví. Smyslem Suchého února totiž není jenom zkusit si, jaké to je, nedotknout se celý měsíc alkoholu. Jde především o to, změnit zaběhané návyky a udělat něco pro své zdraví. Proto se do kampaně jako partner zapojila i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Ta totiž své pojištěnce v rozhodnutí žít zdravěji podporuje celoročně. V rámci Fondu prevence nabízí bonus až 500 Kč ročně – například na různé pohybové aktivity, jako je fitness, aerobic, organizované plavání a další. Peníze lze využít i na preventivní sportovní prohlídky či sportovní soustředění.
Je fajn, že když už se rozhodnete vzít svůj život pevně do rukou, dočkáte se skvělé motivace i podpory. To, jak dlouho vám nakonec novoroční předsevzetí o alkoholové střídmosti vydrží, už bude jen a jen o vaší hlavě!  

Zdroj:  http://www.vychovakezdravi.cz/clanky/zavislosti/alkohol

Rizikové pití je taková úroveň konzumace nebo takový charakter pití, které pravděpodobně povedou k poškození organismu, bude-li návyk v pití přetrvávat; podle pracovní definice WHO (Světovézdravotnické organizace) je to více než 20 g alkoholu denně pro ženy a více než 40 g alkoholu denně pro muže (viz Jak vypočítat obsah alkoholu v nápoji?).

Aktuálně