Přejít k hlavnímu obsahu
deprese_je 1
Duševní zdraví

Deprese je u žen častější než u mužů

Deprese vás dokáže okrást o radost ze života. Pocity beznaděje, bezvýchodného smutku a prázdnoty zažívají častěji ženy než muži a nezáleží přitom na věku, vzdělání ani na profesi.

K depresi často přispívá nespokojenost ve vztazích, osamělost, nemoc nebo hormonální změny. Výjimkou ale nejsou ani na první pohled „dokonalé“ ženy, které do ordinace psychiatra přivede právě perfekcionismus.

Muži častěji pijí, ženy propadají depresím

Výzkumy ukázaly, že úroveň psychického utrpení je u mužů a u žen stejná, u každého pohlaví se však projevuje jiným způsobem. Zatímco muži mají tendence propadat závislostnímu chování (alkohol, drogy, gamblerství), ženy trpí častěji depresemi a úzkostmi. Tyto pocity okusí za život jedna z osmi žen. Vysvětlení není jednoznačné, svou roli však hrají hormonální faktory i kulturní rámec, který nedovoluje mužům projevovat emoce v takové míře jako ženám. Pokud umíte rozpoznat příznaky a příčiny deprese, máte mnohem vyšší šanci tyto stavy překonat.

Jaké jsou příznaky deprese u žen?

  • Sklíčená nálada
  • Ztráta zájmu o věci, které vás dříve naplňovaly
  • Ztráta energie, dlouhodobá únava
  • Pocity viny, beznaděje a méněcennosti
  • Změny v chuti k jídlu, změny ve váze
  • Poruchy spánku (nespavost) nebo naopak nadměrná spavost
  • Poruchy koncentrace
  • Sebevražedné myšlenky, vtíravé myšlenky na smrt

Jak se zbavit deprese? Sportujte, sluňte se a myslete pozitivně

Pokud jste prožili pocity depresivní bezvýchodnosti a prázdnoty, víte, že rady typu „vzchop se“ nebo „mysli pozitivně“ nejsou na místě. Neexistuje jednoduchý návod, jak se dostat z deprese. Přesto je třeba alespoň se pokusit o některé z kroků, které by mohly cestu k uzdravení uspíšit.

1. Řekněte si o pomoc

Pokud trpíte depresí, máte zřejmě spíše tendence uzavírat se do sebe a nevyhledávat sociální vazby. Vztahy s lidmi vám však mohou výrazně prospět. Nebojte se říct rodině a přátelům o pomoc.

2. Žijte zdravě

Abyste měli sílu na boj s depresivními stavy, je třeba načerpat energii a zůstat v kondici. Dopřejte si pravidelný, ideálně osmihodinový spánek. Respektujte svoje hranice a snažte se vyhýbat stresu, který může deprese prohloubit. Naučte se relaxovat. Ideální je jóga, řízené dýchání nebo meditace.

3. Hýbejte se

Pohyb je mocná zbraň. Studie ukazují, že pravidelná tělesná aktivita má obdobné účinky jako psychofarmaka. Potřebnou vzpruhu vám dodá i třicetiminutová procházka denně. Při psychických potížích se osvědčuje rytmický pohyb, při kterým pohybujete rukama i nohama, jako je právě chůze, dále plavání, bojové sporty nebo tanec.

4. Hlídejte si jídelníček

To, co jíte, přímo ovlivňuje váš fyzický i psychický stav. Složení jídelníčku tedy nepodceňujte. Snižte příjem soli, nezdravých nasycených tuků, kofeinu, jednoduchých sacharidů a alkoholu. Naopak zvyšte příjem vitaminu B, zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin a hlídejte si rovněž příjem železa.

5. Dopřejte si hodně světla

Sluneční paprsky zvyšují hladinu serotoninu, hormonu, který pozitivně ovlivňuje psychické rozpoložení. Pokud je to možné, dopřejte si proto alespoň patnáct minut denně na slunci. Také byt, dům nebo pracoviště přizpůsobte tak, aby do něj pronikalo co nejvíce denního světla.

6. Vyhýbejte se negativním myšlenkám 

Deprese vrhá negativní stín na všechno, co vnímáte a děláte. Ovlivňuje vidění sebe sama, vaše očekávání i vnímání blízkých lidí. Je třeba si uvědomit, že negativní vidění světa není realita, ale symptom psychické nemoci, který se označuje jako kognitivní zkreslení.

Aktuálně