Nejčastějším problémem běžců, kteří by rádi zhubli, je špatně zvolená tepová frekvence na hubnutí. Při nízké totiž tělo pálí jen minimální množství kalorií, při vysoké zase spotřebovává sacharidy.
Tepovou frekvenci na spalování tuků má každý běžec jinou. Dá se ale snadno vypočítat. Základem je zjištění své maximální tepové hranice. Za tu by běžec neměl v žádném případě vstupovat. U mužů se zjistí pomocí tohoto vzorce: 220 − věk. A u žen takto: 226 − věk. Tepová frekvence na hubnutí se pohybuje v rozmezí 60 a 70 % svého maxima (viz níže).
Někteří lidé používají při běhání aplikace zabudované v mobilním telefonu. Ty ale (aspoň zatím) nedokážou účinně tepovou frekvenci měřit. Pár aplikací to sice dovede, ale vyžadují u toho prst umístěný na tlačítku fotoaparátu. A absolutní klid.
Ke zjištění tepové frekvence nejlépe poslouží sporttester. Výrobci sporttestery (nikoliv méně spolehlivé fitness náramky či chytré hodinky) nabízejí s různými funkcemi pro různé sporty. Můžeme proto sáhnout přímo po sporttesterech určených k běhání.
Kdy pořídit sporttester s GPS?
Vybírat se dá podle mnoha parametrů (velikost ciferníku, materiál pouzdra na displej, řemínek, váha, konektivita, výdrž baterie atp.). Hodně diskutovanou položkou je pak přítomnost GPS. Výhodou je, že přístroj se zabudovanou GPS spolehlivě zaznamenává vzdálenost. Počítat ale musíte s větším rozměrem a nepoměrně rychlejším vybíjením baterie.
Uživatel bažící po hodnotě tepové frekvence na spalování tuků se bude zajímat hlavně o to, jakým způsobem sporttester tep měří. Jsou dva základní druhy:
- Hodinky s měřením tepu (senzor je umístěný na spodku hodinek – jedná se o maximálně pohodlný způsob, ale ne zcela přesný).
- S hrudním pásem (tepovou frekvenci zjišťuje pomocí krabičky se snímačem umístěným na pásu – přesné informace předává do hodinek pomocí bluetooth).
Jelikož je při zjišťování tepové frekvence na hubnutí přesnost údajů důležitá, je preferovanou volbou spíše druhá varianta. Odpůrci sice argumentují nekomfortností, ale běžec na hrudní pás zapomene po prvních stech metrech. Potřebné je ale najít přesné utažení, aby ho pod hrudí pás neškrtil, ale zároveň aby mu neklouzal.
Cena zcela dostačujících sporttesterů startuje na 1 500 Kč.
Běhejte minimálně půl hodiny
A jak si počínat v samotném terénu? Spíše než na vzdálenost se soustřeďte na čas strávený na trati. Ideální je najít svou tepovou frekvenci spalování tuků a postupně navyšovat dobu trvání tréninku. Tělo nejlépe rozpouští tuky po půlhodině běhu. Běhejte 3× až 5× týdně.
Mějte na paměti, že zdravé hubnutí probíhá rovnoměrným snižováním váhy (ideálně 0,5 až 1 kg týdně). A že běhání, stejně jako jakákoliv fyzická aktivita, je jen jedním ze tří pilířů při dosahování cíle.
Takže nezapomínejte na dostatečnou regeneraci a kvalitní jídelníček. Jak jíst a pít, zjistíte v tomto článku. Je plný zajímavých tipů a vás možná potěší doporučení dát si po běhu tabulku čokolády…