To samozřejmě přináší i neblahé následky – přibývají kila nadváhy, navíc i zdravotní problémy, ani s tou fyzičkou to není nijak slavné. Nabízíme vám několik způsobů, jak napevno dostat správné návyky do vašeho každodenního programu
Tím úplně prvním a základním je vědět, proč chceme najet na zdravý životní styl, a pokusit se ovládnout všechna nezdravá pokušení, kterých je kolem nás víc než dost. Prostě si jasně odpovědět na otázku, proč se chceme zdravě stravovat, pravidelně cvičit, zdravě a vydatně spát. Zda je to proto, že máme problémy nasoukat se do kalhot, které jsme ještě před několika měsíci normálně nosili, nebo chceme vypadat lépe a vylepšit si sebevědomí. Nebo vylepšit kondici, protože se zadýcháme i při výstupu po schodech do prvního patra.
Stanovte si cíle a priority
Důvodů se najde ještě mnohem víc, ale je dobré je znát. Následuje další krok – stanovit si cíl. Nechtějte ale všechno změnit okamžitě. Změnit zaběhnuté zvyky, nebo spíš zlozvyky, to není nic jednoduchého a leckdy to i bolí. Dejte si reálné cíle, začněte postupně. Stanovit si, že chci zhubnout za měsíc deset patnáct kilo, je nesmysl. A může to mít spíš demotivující účinky. Ale zredukovat hmotnost třeba o pět procent, to už zní lépe, není-liž pravda?
A ještě jedna rada, než se pustíte do opravdových změn. Stanovte a uspořádejte si své priority. Ty má každý nastavené trochu jinak a o pozici té nejvyšší leckdy soupeří více věcí a aktivit. Takže zkuste všechny své priority sepsat a poté je uspořádat podle důležitosti do několika kategorií.
Přitom platí, že kategorie číslo jedna, tedy ta nejdůležitější, se musí plnit bezezbytku, druhá kategorie je také důležitá, ale někdy se může stát, že její splnění je příliš náročné, takže tu a tam se dá její nenaplnění omluvit. Třetí kategorie je tak trochu volná. Když jde všechno hladce, je fajn veškeré úkoly v ní obsažené naplnit, když ne, nic tak hrozného se neděje.
Aby bylo zřejmé, jak mohou jednotlivé kategorie vypadat, tady je několik možností:
Kategorie č. 1: Trávit více času s rodinou, dětmi, přáteli, udržovat se v dobrém zdravotním stavu a kondici, mít dobrou práci, dobře a vydatně spát.
Kategorie č. 2: Užívat si své záliby a koníčky, pravidelně sportovat, prosazovat se v práci a postupovat v ní na vyšší pozice.
Kategorie č. 3: Vylepšit svůj životní styl, omezit pití, kouření, hraní počítačových her, méně sledovat televizi, přestat viset na sociálních sítích.
Stačí přidat či ubrat 15 minut
Už to jednou zaznělo – není třeba začít nějakým drsným radikálním řezem ani změnami. Mnohem účinnější je jít cestou malých a postupných kroků a vylepšení. Stačí někde přidat a jinde ubrat pouhých patnáct minut. Běžte spát o 15 minut dřív, naopak na televizi se dívejte o čtvrthodinu méně. Ale přidejte si patnáct minut cvičení. A ráno si nechte patnáct minut navíc na přípravu zdravé snídaně.
Tímhle způsobem zakomponujete změny do svého programu snáze a především natrvalo. Spíše než když budete chtít najednou chodit čtyřikrát v týdnu cvičit jógu nebo pravidelně každý den běhat. Nejspíš by se nepovedlo ani to, že si každý večer budete dělat sami zdravou a teplou večeři. Prostě, lepší je jít krok za krokem. Postupně.
Změňte prostředí a nevzdávejte se
A aby se vám první kroky, nebo spíš zpočátku krůčky, dělaly ještě snadněji, pokuste se upravit i prostředí, ve kterém se pohybujete a žijete. Spoléhat se jen na svou vůli, to nemusí stačit. Takže co například změnit?
- Proměňte doma jednu z místností, nebo její část, v domácí tělocvičnu. Kupte si činky, podložku na cvičení a cvičte každý den doma aspoň pět až deset minut. Postupně si přidávejte. To, že nestrávíte ani minutu na cestě do posilovny a zpět, je příjemným bonusem.
- Zlikvidujte všechny nezdravé potraviny, které doma a třeba i v práci skladujete. A naopak, doma i v práci mějte neustále po ruce čerstvé ovoce a zeleninu.
- Upravte svůj kalendář. Věnujte sportovním a pohybovým aktivitám a přípravě zdravého jídla stejný prostor a vážnost jako pracovním záležitostem.
- A ještě jedna rada… Přes veškeré odhodlání jsme pořád jen lidé, takže se tu a tam může náš nový a zdravý životní styl vymknout kontrole. Zkrátka, někdy si dáme sklenku navíc, dáme si k jídlu poněkud větší porci nebo se jeden den nedokážeme donutit jít si zaběhat. Rozhodně to ale nevzdávejte. Jeden, ale ani dva „přešlapy“ nejsou důvod, abyste všechno vzdali.