Celiakie má různé projevy
Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém lepek způsobuje zánět sliznice tenkého střeva a následně střevo poškozuje. Potíže dospělých celiaků jsou velmi rozmanité – od jaterních poruch, špatné funkce štítné žlázy, odvápnění kostí, zhoršení zraku a revmatických onemocnění až po únavu, průjmy a zácpy, ale i duševní poruchy. Úplné zničení sliznice střeva může vést až k tomu, že tělo nedokáže vstřebávat potřebné živiny, tedy tuky, aminokyseliny, vitaminy rozpustné v tucích či minerální látky, především vápník.
Diagnózu potvrdí biopsie
Vyšetření na celiakii probíhá ve dvou fázích. Nejprve se provede vyšetření protilátek v krvi a poté následuje biopsie, tedy odebrání vzorku střevní sliznice, na kterém se pozoruje stupeň poškození. V období vyšetření musí pacient dodržovat dietu s lepkem, aby nedošlo k falešně negativním výsledkům.
Jediným lékem je dieta
Žádný lék na celiakii neexistuje. Jedinou možnou léčbou je přísná bezlepková dieta, při které by měly příznaky onemocnění postupně vymizet. I poté však musí pacient v dietě pokračovat. Bezlepková dieta vyřazuje nejen všechny výrobky z pšenice, žita, ječmene a ovsa, ale i všechny další produkty a pokrmy, ve kterých se lepek ukrývá. Často se jedná o potraviny, ve kterých bychom lepek vůbec nehledali, jako jsou jogurty, pomazánky, uzeniny, pudingy, zmrzliny, sirupy, ochucené kávy a čaje, energetické tyčinky a mnoho dalších.
Celiaci jsou odkázaní na čtení etiket
Celiaci musí pečlivě studovat etikety výrobků a jídelní lístky v restauracích. V obchodech vybírají z bezlepkových produktů, které musí být v souladu s českou legislativou označeny deklarací „bez lepku“. Orientaci při nákupu usnadňuje logo přeškrtnutého klasu, které používají někteří výrobci bezlepkového sortimentu.
Devět věcí, které jste možná o celiakii nevěděli
- Celiakie není alergie na lepek. V případě alergie vzbuzuje lepek reakci, nepoškozuje však sliznici tenkého střeva.
- Celiakie se často spojuje s trávicími potížemi, ale ve skutečnosti má problémy se zažíváním jen asi třetina dospělých celiaků.
- Zažívacími potížemi, nadýmáním a bolestmi bříška trpí spíše dětští pacienti s celiakií.
- Celiakie není dětská nemoc, ze které pacient časem „vyroste“. Nesnášenlivost lepku může propuknout kdykoliv v průběhu života.
- Dispozice k nesnášenlivosti lepku se dědí, a proto je třeba u rodinných příslušníků počítat se zvýšeným rizikem výskytu.
- Celiakie jde často ruku v ruce s intolerancí mléčného cukru (laktózy). Celiakie se také častěji objevuje při dalších autoimunitních onemocněních, jako je např. cukrovka I. typu.
- Mezi komplikace nesnášenlivosti lepku patří osteoporóza, metabolická kostní nemoc, porucha krevní srážlivosti, podvýživa, zvýšené riziko vzniku nádoru, sterilita nebo zvýšené riziko spontánního potratu.
- Bezlepkové potraviny musí splňovat velmi přísné legislativní limity. Nesmí obsahovat více než 20 mg lepku na 1 kg potraviny, což odpovídá například jednomu malému drobku chleba.
- Celiaci si musí pohlídat i konzumaci alkoholu. Víno ani čisté destiláty lepek neobsahují, ale pivo naproti tomu obsahuje malé zbytky bílkovin z ječného sladu, takže je třeba vybírat z bezlepkových piv.