Příznivci celostní nebo také psychosomatické medicíny poukazují na kámen úrazu: Klasická medicína léčí, ovšem neuzdravuje. V čem je jejich přístup jiný?
Člověk není jen soubor orgánů
Biologická medicína rozdělila tělo na jednotlivé orgány, kterými se zabývá opravdu do hloubky, člověka jako celek ale často opomíjí. Komplexní medicína neboli psychosomatika naopak z celku vychází. Dobrý lékař se neptá pacienta jen na to, co ho bolí, ale zajímá ho také jeho životní příběh a podmínky, ve kterých žije. Zkoumá, zda příčinou zdravotních problémů nejsou jeho psychické potíže. Psychosomatika tedy zjišťuje, jak duše (řecky psýché) souvisí s tělem (řecky soma).
Veselá mysl – půl zdraví
Jak se může neviditelný problém projevit jako problém fyzicky hmatatelný? Na vině je dlouhodobý stres. Zatímco určitá míra stresu je k přežití nezbytná, permanentní napětí začne tělo devastovat. Při stresové reakci se vyplavují hormony, které připravují tělo k boji: Zásobují svaly větším množstvím krve, což vede mimo jiné ke zvýšení tepové frekvence a krevního tlaku, zrychlenému dýchání a celkovému nabuzení nervového systému. Jsme-li pod vlivem stresu dlouhodobě, může to mít za následek srdečně-cévní onemocnění, poruchy spánku, žaludeční vředy, choroby štítné žlázy a mnoho dalších potíží. Ne nadarmo se říká, že veselá mysl je půl zdraví. Pokud tedy chcete snížit riziko onemocnění, zbavte se dlouhodobého stresu. A žijte pokud možno šťastně.
Lidová pořekadla pěkně popisují, jak se určité životní situace projevují na tělesné rovině: Nemůžu to rozdýchat. Leží mi to v žaludku. Sevřelo se mi srdce. Hnulo mi to žlučí. Například u člověka, který žije dlouhodobě v dusné atmosféře, se může časem rozvinout astma.
Životní změna může vést k uzdravení
Lékař, který se zajímá o život pacienta, většinou odhalí psychickou příčinu potíží poměrně snadno. Může to být rozvod, hádky v rodině nebo soužití s nesnesitelnou tchyní. Pokud se problém rozklíčuje v počátku, kdy tělesné změny probíhají pouze na úrovni stresové reakce, je šance na uzdravení vysoká. Složitější je situace, kdy stresující podmínky již způsobí biologické odezvy na orgánech. Co to znamená? Pobolívání žaludku se rozvine v žaludeční vředy, knedlík v krku v astma, z přechodně zvýšeného krevního tlaku se vyvine srdeční infarkt. Pak už nepomůže psychoterapie ani pohyb, které za běžných okolností mobilizují samouzdravovací procesy v těle. Na řadu přicházejí léky a postupy klasické medicíny. Ty pomohou pacientovi odrazit se ode dna, najít sílu ke změně a nastartovat tak proces uzdravení.
Komplexní terapie kombinuje klasické biomedicínské postupy s psychoterapeutickými a fyzioterapeutickými metodami. Je velmi účinná především v případě pacientů, se kterými si běžná medicína neví rady.