Přejít k hlavnímu obsahu
Rovnatka_zajisti 1
Prevence

Rovnátka zajistí krásný úsměv. Důležité je však správné čištění zubů

Kdo by nechtěl mít oslnivý úsměv? Pokud vám nebo vašim dětem příroda nenadělila krásné rovné zuby, nezoufejte a svěřte se do rukou ortodontisty.

Rovnátka se dají nosit v každém věku, v tom pubertálním je lze dokonce vnímat jako módní doplněk. Vyžadují však zvýšenou ústní hygienu. Tu je třeba pohlídat právě u teenagerů, kteří si již čistí zuby sami.

Snímací rovnátka hlavně v udržovací fázi

Starší generace nosila nejčastěji snímací rovnátka složená z drátů a pryskyřic. Ta se už dnes používají jen minimálně, protože zuby se většinou po jejich aplikaci vrací do původní polohy. V současné době patří mezi nejrozšířenější fixní rovnátka; snímací aparáty se využívají především po léčbě fixními rovnátky v takzvané retenční fázi, která má zajistit, aby se zuby nevracely na původní místo.

Klasika s gumičkami vede

Klasická fixní rovnátka existují ve dvou variantách: kovové s gumičkami (barevné gumičky ocení především pro děti) a keramické s průhlednými gumičkami. Výhodou je, že se dají využít pro celou škálu vad chrupu. Jejich cena je sice vyšší než u snímací varianty, ovšem nižší v porovnání s dalšími typy rovnátek. I tak je třeba na léčbu počítat s celkovou částkou v řádu desítek tisíc. Nevýhodou u všech typů fixních rovnátek je, že je nelze sejmout, což komplikuje čištění chrupu. Problém může nastat i při kousání tvrdší stravy. Zpočátku po nasazení se mohou vyskytnout také potíže s artikulací a bolestivostí.

Modernější Damon zámky vypadají lépe

Modernější variantu fixních rovnátek představují tzv. Damon zámky, které existují v kovovém a keramickém provedení. Kromě toho, že jsou nenápadnější, a tedy estetičtější než „gumičková“ rovnátka, je léčba s nimi pohodlnější, rychlejší a efektivnější, protože u nich dochází k menšímu tření mezi zámkem a drátem. Nevýhodou je vyšší cena a odlišný způsob práce s rovnátky, který vyžaduje speciální dovednosti. Tento druh rovnátek neaplikuje každý ortodontista.

Lingvální rovnátka: neviditelná, ale drahá

Třetí možností fixních rovnátek jsou zcela neviditelná lingvální rovnátka, která se uchycují na zadní stranu zubů. Jsou vyrobená ze zlatých prvků, proto jsou finančně poměrně náročná. Nelze je použít na výrazně obroušené zuby. Po aplikaci může přechodně dojít ke zhoršené výslovnosti, případně odřeninám na jazyku.

Rovnátka v teenagerském věku nejsou trapas

Rovnátka v pubertálním věku nemusí znamenat společenské znemožnění. Mladší děti si mohou k zámečkům vybrat gumičky oblíbených barev, starší si mohou zdvihnout sebevědomí fotografiemi celebrit, které si také prošly „rovnátkovým“ obdobím. V každém případě je třeba věnovat zvýšenou péči čištění, a to právě u starších dětí, které jsou již zvyklé obstarávat si hygienu samostatně.

Pomozte dětem s hygienou

Zuby s fixními rovnátky vyžadují speciální péči. Kolem zámečků se totiž nadměrně hromadí plak, jehož bakterie vytvářejí kyseliny způsobující odvápnění skloviny. Může tak dojít ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní nebo nevratnému nežádoucímu zabarvení zubů. Při nedostatečném čištění hrozí obzvlášť v období puberty zanícení dásňového žlábku. Dáseň pak začne přerůstat přes rovnátka a je třeba ukončit léčbu.

Fixní rovnátka

Jak na čistění zubů s rovnátky?

  • Zuby s rovnátky stačí čistit dvakrát denně, ráno a večer, ovšem důkladně, abyste odstranili zbytky jídla ze zámečků a hlavně povlak ze skloviny.
  • Důležitá je především večerní hygiena, protože přes noc se bakterie v ústech více množí.
  • Kromě zubního kartáčku je třeba používat i mezizubní kartáčky, se kterými se dostanete do všech zákoutí.
  • Zuby čistěte po částech: jako první oblast mezi zámečky a dásní, dále mezi zámečky a řezací hranou zubů a nakonec prostor mezi jednotlivými zámečky.
  • S rovnátky je lepší vzdát se ulpívavých potravin, jako jsou žvýkačky, karamelky, chipsy, oříšky nebo popcorn.

Aktuálně