Mochyně peruánská má prý původ v jihoafrickém mysu Dobré naděje, ale nejčastěji se s ní setkáme v Jižní Americe, v Kolumbii, Peru, Bolívii či Venezuele.
Její plody, oranžové kuličky, jsou oblečeny v jemňoučkém papírovém plášti, lampionku.
Na pomoc lidskému organismu
Její plody používají jihoameričtí indiáni dlouhodobě nejen pro jejich chuť, ale také pro léčivé účinky. S čím nám mohou pomoci?
Mochyně obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitaminy (A, B, C či P), minerální látky (např. železo, vápník, draslík, fosfor) a flavonoidy.
Působí diureticky (močopudně) a kladný vliv má také na trávení. Má mírně projímavé účinky, takže podporuje pravidelné vyprazdňování. Obsažené látky se podílejí na správném fungování metabolismu a imunitního systému.
Působí protizánětlivě a zároveň antioxidačně, takže organismus chrání proti působení volných radikálů. Použít ji lze při detoxikaci organismu a kladný vliv má na kardiovaskulární systém, protože snižuje hladinu cholesterolu i krevního cukru.
Mochyně v kuchyni
Žluté plody mochyně peruánské jsou označovány za „třešně Inků“. Mají příjemnou sladkokyselou chuť, něco mezi jahodou a ananasem. Můžeme je samozřejmě konzumovat syrové, ale u nás jsou nejčastěji ozdobou na cukrářských výrobcích. Skvěle se hodí do ovocných salátů, na marmeládu nebo kompot. Plody mochyně peruánské lze navíc sušit a tím i na dlouho uskladnit.