Jak vlastně škytavka vzniká? Jedná se o náhlé stahy bránice, které nedokážeme ovlivnit vůlí. Stahy jsou vyvolané drážděním bráničních nervů, při nichž plíce prudce nasávají vzduch. Ten cestou do plic prochází hrtanem, kde dojde k uzavření hrtanové příklopky. Výsledkem je zvuk, který nazýváme škytnutí.
Většinou se jedná o krátkodobé nepohodlí, které se navíc dá zahnat některou z praktik, které uvádíme ve druhé polovině článku. Pokud by však škytání přetrvávalo po delší čas, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Vytrvalá škytavka totiž může napovídat o vážnějších zdravotních problémech – onemocnění plic, jícnu, břišní dutiny, bránice, srdce nebo aorty.
Ve většině případů je však vznik škytavky reakcí na nevhodné stravování. Jedná se o nevítaný vedlejší efekt po hltání jídla či při konzumaci sycených nápojů, kdy se do žaludku dostane větší množství vzduchu.
Příčiny škytavky:
- Hltání
- Přejídání se
- Sycené nápoje
- Alkohol
- Dehydratace či vypití velkého množství tekutin najednou
- Kořeněné jídlo
- Stres a emoční vypětí
- Kombinace teplých a studených potravin
- Nedostatek vitaminů
- Vydatný smích
- Šok
Se škytavkou se seznamujeme už v raném stadiu života, u kojenců je totiž naprosto běžná. Vzniká při příjmu potravy, když se dítě učí pít mateřské mléko. Žaludek se s příjmem mléka roztáhne, což způsobuje podráždění bránice. Jedná se však o obvyklou záležitost a v této situaci je nejlepší pokračovat v krmení. Dítě se po chvíli uklidní, začne pravidelně polykat a dýchat, a tím se obnoví správná činnost bránice.
Jak se zbavit škytavky?
V dospělém věku se však škytavky chceme zbavit co nejdříve. Existuje velké množství rad, jak škytavku zahnat. V tabulce uvádíme ty nejznámější:
- Krátce zadržet dech
- Vypít naráz sklenici vody
- Sát plátek citronu
- Dýchat do dlaní nebo papírového sáčku
- Sníst lžíci cukru s deseti kapkami octa nebo propolisu
- Zadržet dech a polknout ve chvíli, kdy potřebujete škytnout
- Položit si zezadu na krk sáček s ledem nebo ledovou vodou
- Lehnout si na rovný podklad a pravidelně dýchat
- Nechat se plácnout mezi lopatky
Jiné teorie pracují s radou, že by mělo pomoci vypustit z těla větší množství kysličníku uhličitého, a proto doporučují udělat několik kliků nebo dřepů. Účinné může být i to, že se člověk předkloní a snaží se napít ze vzdáleného okraje sklenice. Pomoci může i praktika, při níž si dá člověk ruce za záda, předkloní se a polyká vodu ze sklenice, kterou mu k ústům přiloží jiný člověk. Jen je potřeba si s ním domluvit gesto, při němž vám přestane dávat pít…
Jak se zdá, u každého člověka funguje jiná praktika. Takže až vás bude zase příště otravovat škytavka, vyzkoušejte některou z výše uvedených rad. Určitě mezi nimi naleznete i takové, při nichž si užijete trochu legrace. A té není nikdy dost.