kolem potoků, v hlubších lesích a na vlhkých loukách. Je jednou z prvních bylin, které na jaře v lesích vyrážejí a které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Jméno získal podle medvědů, kteří ještě rozespalí po zimním spánku vyrazí k nejbližšímu potoku, kde se medvědího česneku napasou. Ten jim pročistí žaludek, střeva i krev a zbaví tělo parazitů. A pokud je dobrý pro medvědy, proč by neměl být dobrý i pro nás?
Jak ho poznat?
Medvědí česnek má dlouhé, široké listy a bílá květenství, která se podobají hvězdám. Pozor však na záměnu s jedovatou konvalinkou, která vypadá podobně, ale vůbec nevoní jako česnek. Medvědí česnek má takovou fanouškovskou základnu, že má i vlastní FB stránku! Tam narazíte na tolik fotografií, že si ho určitě s ničím nespletete.
Je zdravý?
Medvědí česnek je plný vitaminů a minerálů. Obsahuje obrovské množství vitaminu C – na 100 g jej medvědí česnek má něco kolem 150 mg. Když to srovnáme s jablkem, to má ve stejném množství jen 4 mg. Medvědí česnek obsahuje také železo a esenciální oleje, které jsou antibakteriální a protizánětlivé, což se hodí při virózách. Potírá také stafylokoky a streptokoky. Pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje trávení a posiluje imunitní systém.
V kuchyni
Kulinářské využití medvědího česneku je velmi široké. Použijte ho do polévek, omáček, salátů nebo z něj vyrobte pesto. Má jemnější chuť než klasický česnek, takže se hodí i tam, kde by běžný česnek mohl být příliš silný. Zkuste například medvědí česnek nasekat a přidat do tvarohu nebo másla – získáte zdravou pomazánku, za kterou sklidíte u stolu spoustu chvály.