Na co potřebujeme Koenzym Q10
Napadlo vás někdy, na co všechno vlastně potřebujeme kyslík? V našem těle totiž nedýchají jenom plíce, ale každá buňka. Pro správné využití energie ze zásob na to, aby pracovala každá buňka v těle, potřebujeme dostatečné množství jedné poměrně málo známé látky, která se nazývá koenzym Q10, ubichinon.
Buněčné dýchání
Plicní dýchání, tak jak jej všichni známe, je doručování kyslíkových molekul do krevního oběhu. Něco jiného je však míněno, pokud mluvíme o buněčném dýchání. U buněk jde o úplně jiný proces, který za pomoci mnoha enzymů a kyslíkových molekul, zejména ATP a koenzymu Q10, vyrábí energii. Když na sebe kyslíkové molekuly v procesu buněčného dýchání za pomoci enzymů navážou vodíkové molekuly, vznikne nám všem známá voda a zároveň také množství energie. Část energie tělo zase nazpět využije na recyklaci ATP molekul, buněčných baterek se zásobní energií, a větší část se přímo spotřebuje na jiné činnosti spojené s fungováním buňky. Kvalita tohoto „perpetuum mobile“ závisí na počtu mitochondrií, tedy buněčných elektráren, a na jejich kvalitním fungování. Za to je ve velké míře odpovědný právě koenzym Q10.
Q10 a imunita
Při jakémkoli infekčním onemocnění dochází k zánětu a odumírání poškozených buněk. Tělo potřebuje energii na boj s infekcí a na likvidaci kyslíkových radikálů, které se z poškozených buněk masivně uvolňují. Potřeba Q10 tak v době nemoci raketově stoupá v každém organismu.
Pozor na nedostatek
Koenzym Q10 si naše tělo pro využití v malých buněčných elektrárnách, mitochondriích, vytváří samo. Potíž je, že s narůstajícím věkem jeho hladina v těle klesá. Pozor bychom měli dát při radikálních dietách, kdy může nastat nedostatek hned ve dvou ohledech.
- V těle se uvolňuje mnoho kyslíkových radikálů, které jinak za normálních okolností koenzym Q10 velmi efektivně dokáže vychytat.
- Zejména při dietách s vynecháním živočišných zdrojů bílkovin nebude příjem koenzymu Q10 dostatečný.
Jak poznáte deficit Q10
Koenzym Q10 doplňuje základní energii každé buňky. Jeho nedostatek nepocítíme hned. Naopak, celková výkonnost se snižuje postupně, stejně jako rychlost, se kterou vyřizujeme denní úkony. Stoupá ospalost i během dne, dlouhodobý pocit vyčerpanosti a přetížení. Menší je také tolerance vůči stresu. To odnáší především naše srdce a cévy, poté se přidává i snížená duševní výkonnost a unavitelnost nervové soustavy.
Zkušený řidič na svém autě vždy pozná, když natankuje palivo s aditivem. Ne že by auto snad bez něj nejelo. S dobrým aditivem je však jízda prostě parádnější.
Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti