Přejít k hlavnímu obsahu
MUDr. Markéta Hovorková, Ph.D.
Pohled lékaře

Pánevní dno: Neviditelný problém

Problémy s pánevním dnem mohou výrazně ovlivnit kvalitu života, a to jak u žen, tak u mužů. Jedná se o citlivé intimní problémy. Pro mnohé z nich naštěstí existuje řešení.

Oslabené svaly pánevního dna vedou k inkontinenci, bolestem zad či poruchám erekce. MUDr. Markéta Hovorková, Ph.D., vysvětluje příčiny těchto obtíží a představuje moderní metody léčby, které dokážou pacientům výrazně pomoci.

  • Co to je pánevní dno?

Pánevní dno je svalově-vazivová struktura, která je rozprostřena naspodu pánve a rozděluje naše tělo na spodní a horní část. Je to skupina tří svalů, jež jsou součástí hlubokého stabilizačního systému, podporují orgány a zajišťují jejich správnou funkci. Ve svalech pánevního dna najdeme otvory pro močovou trubici, pochvu a konečník. Posílené svaly pánevního dna přispívají ke správnému držení těla, prevenci bolestí zad a správnému vyprazdňování a močení. U mužů také napomáhají erekci.

  • Jaké problémy způsobuje nesprávná funkce pánevního dna?

Jak vyplývá z jejich funkce, jedná o poruchy močení a vyprazdňování, zhoršení sexuálních výkonů a v neposlední řadě také o bolesti zad, hlavně v bederní oblasti. Nejběžnějším problémem je inkontinence, tedy bezděčný únik moči. Ženy může trápit bolestivá menstruace, u mužů jde o poruchy erekce.

  • Existují mýty o zdraví pánevního dna, které byste chtěla vyvrátit?

Spíše než v mýtech je problém v tom, že mnoho lidí, zvláště mužů, ani neví, že pánevní dno existuje. Ženy jsou ale přece jen lépe informované, inkontinence se u nich vyskytuje relativně často, například po porodu. Podle statistik se s touto zdravotní komplikací potýká až 50 % žen v produktivním věku, a tak se aktivně zajímají o možnost řešení tohoto problému. Ale chtěla bych upozornit na problém oslabení pánevního dna u mužů. To často nastává při zbytnění prostaty nebo po jejím odstranění, například kvůli karcinomu. A karcinom prostaty je u mužů nejčastějším zhoubným novotvarem, tvoří v mužské populaci až 25 % všech nových onkologických onemocnění.

  • Kdy vyhledat lékaře?

Ihned! Inkontinence je intimní problém, který značně ovlivňuje kvalitu života. Jen neradi se s ním svěříte nejbližším přátelům či rodině, natož lékaři. Odbornou pomoc pak bohužel vyhledáte pozdě, a to už je často třeba chirurgické řešení. Proto je důležité toto téma co nejdříve probrat s lékařem, aby se předešlo zhoršení stavu a aby bylo možné včas zahájit vhodnou léčbu.

  • Má těhotenství a porod na zdraví pánevního dna zásadní vliv?

To nelze říct obecně, záleží na stavu pánevního dna před těhotenstvím a porodem. Při těhotenství a porodu dochází k anatomickým změnám v oblasti pánve, a pokud jsou svaly pánevního dna oslabené, může docházet ke vzniku inkontinence. Nejčastějším typem inkontinence po porodu je inkontinence stresová. Ta nastává při zvýšení břišního tlaku, například při skákání na trampolíně, cvičení, kýchání nebo smíchu. Dalším typem je inkontinence urgentní, kdy máte pocit plného močového měchýře, i když tomu tak není. Často souvisí s náhlým nutkáním na močení, například když slyšíte tekoucí vodu. Tyto dva typy inkontinence se mohou kombinovat.

  • Pokud někdo zažívá stresovou inkontinenci, měl by vyhledat lékaře?

Určitě! Buď lékaře, nebo případně odborného fyzioterapeuta. Existují speciální cvičení na posílení pánevního dna, můžete také využívat různé pomůcky. Jakýkoli cílený trénink je prospěšný, ženy, které pravidelně sportují, se s tímto problémem potýkají méně často. 
Doporučujeme cvičit také preventivně, zejména ženám, které se chystají otěhotnět.

  • Kdy by měli začít muži? 

Se zvyšujícím se věkem se inkontinence stává stále aktuálnějším problémem. Obecně ženám i mužům doporučujeme začít dbát na zdraví pánevního dna po pětačtyřicátém roce věku. Okolo tohoto věku ženy přicházejí do menopauzy, u mužů dochází k začínajícímu zbytnění prostaty.

  • Pokud problémy ignorujeme, jaké to může mít důsledky? 

Potíže budou progredovat. Nejedná se pouze o oblast zdraví, ale také o oblast sociální, ekonomickou a partnerskou. Lidé, kteří trpí inkontinencí, se straní společnosti, protože mají obavy z trapných situací při úniku moči na veřejnosti, odmítají cestovat a jejich kvalita života se rapidně zhoršuje.

  • Jaké jsou nové trendy v léčbě problémů s pánevním dnem?

Úplnou novinkou je přístroj PelviPower. Jedná se o unikátní ucelený koncept diagnostiky a terapie pánevního dna. Zatím jediným místem v České republice, které může tuto novinku pacientům nabídnout, jsou Léčebné lázně Mariánské lázně. 
Při diagnostice sedíte ve svém běžném oblečení v křesle, kde integrovaný senzor zaznamenává aktivitu svalů pánevního dna, což umožňuje vizualizaci pohybu těchto svalů na monitoru. Pomocí tohoto přístroje je možné „změřit“, jak fungují svaly pánevního dna.
Při terapii sedí pacient též ve svém oblečení na speciálním tréninkovém křesle, které vysílá krátké impulsy magnetického pole do svalů celého pánevního dna. Impulsy poté způsobují rytmické stahy svalů, čímž je efektivně posilují. Tato inovativní technologie s přesným zacílením silného elektromagnetického pole na svaly pánevního dna výrazně zlepšuje výsledky léčby u pacientů nejen s inkontinencí, ale také s prostatitidou, erektilní dysfunkcí a dalšími urologickými, gynekologickými nebo vertebrogenními problémy.

  • Jak vyšetření probíhá?

Nejprve se provede ultrazvuk a vyplníte unifikovaný dotazník. Poté s vámi lékař probere anamnézu, tj. prodělané i současné nemoci a konkrétní obtíže, a tím zjistí, zda je pro vás terapie vhodná. Důležité je také vyloučit kontraindikace, jako je kardiostimulátor, umělý kyčelní kloub nebo akutní zdravotní problém, protože pak by vám magnetické pole mohlo uškodit.
Následně se na diagnostickém křesle „změří“ funkce svalů pánevního dna. Podle toho, zda je problém v síle kontrakce, nebo její kontrole, vám lékař doporučí vhodný terapeutický program.

  • Kolik času vyšetření zabere? 

Samotný trénink trvá 15 min, s diagnostikou funkce pánevního dna, vysvětlením základních pojmů, výsledků a doporučením se jistě vejdete do 30 minut.

  • Když zjistíte problém, lze ho okamžitě léčit?

Ano. Pokud je diagnostikováno oslabení svalů pánevního dna, zvolí se vhodný terapeutický program a s léčbou je v lázních možné začít okamžitě. 
Můžou vám nabídnout terapeutické programy pro ženy s inkontinencí, regeneraci po porodu, zlepšení vitality v menopauze, pro muže nabízejí možnost zlepšení erekce či inkontinence, zvláště po prostatektomii (odstranění prostaty, nejčastěji pro nádor).
V oblasti rehabilitace se může okamžitě začít s léčbou bolestí zad nebo celkově posílit střed těla apod.

  • Za jak dlouho se dostaví výsledky? 

Objektivní výsledky začínají být vidět obvykle po 6 sezeních, subjektivní zlepšení však klienti často pociťují dříve.

  • Jaké jsou výsledky?

Po šesti terapiích na přístroji PelviPower dochází ke zlepšení cca o 15 %. To se může zdát málo, ale například pro padesátiletého muže s plnou inkontinencí je takové zlepšení výrazným posunem v kvalitě života.

  • Je procedura bolestivá?

Diagnostika i terapie jsou pohodlné, bezbolestné a vysoce efektivní. Důležitým benefitem je možnost absolvování diagnostiky i terapie ve svém běžném oblečení, bez nutnosti invazivního vyšetření a speciální přípravy.

MUDr. Markéta Hovorková, Ph.D.
Hlavní lékařka Léčebných lázní Mariánské Lázně a. s.

Aktuálně