Černý kašel je bakteriální onemocnění šířené kapénkovou infekcí, které je známé po celém světě pod různými názvy, například jako dávivý nebo kokrhavý kašel. Přívlastek černý se odvozuje také z promodrání až „pročernání“ dětí dávících se kašlem.
Bakterie, která jej způsobuje, patří k vysoce infekčním kulatým bakteriím v 9 podtypech, nejznámější z nich jsou Bordetella pertussis a Bordetella parapertussis. Infekce se získává mezilidským infekčním kontaktem a je častá v rodině, a to i z dospělých na děti a teenagery. Pro jeho závažné zdravotní účinky se již mnoho desítek let u nás povinně očkuje, v rámci povinného dětského schématu očkování. Očkování proti černému kašli je součástí tzv. hexavakcín nebo existuje v podobě trojsložkových vakcín.
PŘENOS INFEKCE
Příznaky onemocnění se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, mohou se vyskytnout nezřídka i po delší době. Ranou fázi onemocnění charakterizuje nástup teplot a nespecifické, jakoby chřipkové příznaky.
Kašel dávivého typu a dlouhých epizod se přidává v rozvinuté fázi onemocnění, kdy jak jednou započne, je velmi obtížné s ním přestat. Pro černý kašel bývají typické zpočátku noční epizody dráždivého kašle, později denní záchvaty. Na konci kašle vydává kašlající poměrně typický kokrhavý zvuk. Kašel je doprovázený vykašláváním průsvitného hlenu.
U dětí nemusí vždy jít o typický průběh, po intenzivním kašli nedochází k sípání. Občas také dochází ke krátké zástavě dechu. Dávivý kašel pak časem ustupuje a dítě působí zdánlivě vyléčené. Toto onemocnění se však musí léčit. Jde o bakteriální onemocnění, proto k základní léčbě patří antibiotika v kombinaci s další léčbou, tzv. symptomatickou.
OČKOVÁNÍ PROTI ČERNÉMU KAŠLI
Vakcína proti černému kašli se obvykle podává v kombinaci s vakcínou proti záškrtu a tetanu (často také v kombinaci s vakcínou proti poliomyelitidě [dětské obrně], Haemophilus influenzae a hepatitidě B). Základní očkování sestávající ze 2 až 3 dávek se obvykle podává mezi druhým a dvanáctým měsícem života, v závislosti na vnitrostátním očkovacím kalendáři. Třetí nebo čtvrtou dávku se doporučuje podat ve věku od 11 do 24 měsíců a další dávku mezi třetím a sedmým rokem.
RAKETOVÝ NÁSTUP EPIDEMIE
Jen za první dva měsíce letošního roku, vzrostl počet onemocnění černým kašlem na 1 680 případů (stav k 5. 3. 2024, zdroj: KHS jednotlivých krajů). Nejvyšší záchyt hlásí Praha a Středočeský kraj. Přitom v roce 2022 bylo za celý rok v České republice zachyceno jenom 96 případů. Ještě více zarážející je fakt, že až třetina případů jsou teenageři a mladí jedinci školního věku.