Co je hypofýza a jak funguje?
Hypofýza je často označována za hlavní žlázu endokrinního systému. Produkuje totiž hormony, které kontrolují činnost dalších žláz v těle, jako jsou štítná žláza, nadledviny nebo pohlavní žlázy. Skládá se ze dvou částí: předního a zadního laloku, z nichž každý produkuje různé hormony. Přední lalok má na starost třeba růstový hormon nebo prolaktin, zadní lalok vylučuje hormony jako antidiuretický hormon a oxytocin.
Hormony produkované hypofýzou ovlivňují mnoho důležitých funkcí v těle. Pokud tato část našeho mozku onemocní, může dojít k narušení:
- regulace růstu a vývoje,
- metabolických procesů,
- reprodukce a sexuálního vývoje,
- reakce těla na stres,
- nebo regulace hladiny vody a solí v těle.
Nemoci hypofýzy a jejich příznaky
Onemocnění hypofýzy mohou vést k nedostatečné nebo nadměrné produkci hormonů. Mezi nejčastější problémy patří adenom hypofýzy, který může odhalit CT vyšetření. Pacienty diagnóza obvykle velmi vyděsí, protože se jedná o nádor na mozku, avšak většinou nezhoubný. Příznaky onemocnění hypofýzy se liší v závislosti na typu a rozsahu problému, mezi ty nejčastější patří:
- únava a slabost
- silné bolesti hlavy připomínající migrény
- snížené nebo rozostřené vidění, pokud adenom tlačí na zrakový nerv
- neobvyklé přibývání nebo úbytek na váze
- u žen poruchy menstruačního cyklu
- snížené libido a sexuální aktivita
Operace adenomu hypofýzy
Ačkoli diagnóza nádoru na mozku zní děsivě, existuje velmi účinná chirurgická léčba. Nejčastěji se používá metoda zvaná transsfenoidální resekce, kdy se nádor odstraňuje nosem (případně ústy), není tak třeba laicky řečeno „otevírat hlavu“ k odstranění adenomu. Výhodou této metody je rychlejší zotavení a nižší riziko komplikací ve srovnání s klasickou kraniotomií (otevřením lebky). Operace je obvykle úspěšná, následná léčba však může vyžadovat substituci hormonů pro udržení hormonální rovnováhy.
Pokud vás dlouhodobě trápí uvedené příznaky, především silné bolesti hlavy a poruchy zraku, věnujte jim pozornost a včas vyhledejte odbornou pomoc. Endokrinolog nebo neurolog provedou potřebná vyšetření a navrhnou vhodnou léčbu. Včasná diagnóza a správná léčba vedou k návratu do normálního života.
Autor: Štěpánka Trnková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň