Právě probíhá Světový týden kojení. Možná jste o něm ještě nikdy neslyšeli, ale přednosti kojení jako takového jsou všeobecně známy. Světový týden věnovaný kojení je také cestou, jak informovat těhotné ženy. Zejména ony by měly mít o kojení co nejvíce informací, stejně jako například o porodu. Nastávající maminky se i díky tomu mohou posléze rozhodnout, zda budou kojit, nebo ne.
Výhody kojení pro dítě
Pojďme si připomenout, proč je kojení pro děti tak prospěšné.
- Kojené děti obvykle méně často onemocní. Snižuje se riziko například ušních infekcí, průjmů a žaludečních obtíží.
- Tyto děti také mají nižší riziko vzniku některých onemocnění. Astma, cukrovka a dětská obezita se jim zpravidla vyhnou.
- Dítě vidí svou maminku zblízka a za osobních doteků. To jsou ony důležité chvilky vzájemného sblížení a propojení.
- Kojení umožňuje děťátku poznat různé chutě. Prostřednictvím mateřského mléka se k dítěti dostávají i mírné chutě potravin, které matka snědla, a to pak usnadňuje přechod na pevnou stravu.
- A asi nejdůležitějším bodem je, že mateřské mléko obsahuje protilátky a bílé krvinky, které pomáhají dítěti budovat imunitní systém, a následně může samo snáze bojovat proti infekcím.
Výhody kojení pro matku
- Pokud kojíte, vaše tělo se rychleji a snáze zotavuje po těhotenství a porodu. Hormony uvolňované při kojení pomáhají vaší děloze zmenšit se zpět na velikost před těhotenstvím.
- V prvních dnech vaše prsy produkují hustou nažloutlou tekutinu nazývanou kolostrum. Tato látka je velmi důležitá v prvních 5 dnech po narození dítěte, protože obsahuje všechny důležité živiny, minerály a protilátky a dítěti stačí pouhých pár čajových lžiček, aby se cítilo nasycené a zdravé.
- Je prokázáno, že kojení pomáhá snížit riziko rakoviny prsu a vaječníků.
- Kojení vám také pomůže zhubnout. Během kojení totiž můžete spálit až 600 kalorií denně.
- Mateřské mléko má hojivé účinky. Obsahuje totiž speciální složky, které pomáhají proti infekci, pomáhají zmírnit otoky prsou i jejich bolestivost.
- A na závěr opět asi to nejdůležitější. Každá novopečená maminka je plná stresu a úzkosti, jak péči o dítě zvládne. Během kojení se ale v mozku uvolňuje oxytocin, hormon, který vás zklidní, a navíc podpoří zdravě se rozvíjející pouto mezi vámi a miminkem.
Problémy s kojením
Přestože jsme vyjmenovali nespočet výhod, které kojení má, i tady existují negativní aspekty a je jen na vás, abyste posoudily jejich důležitost.
Kojení může být bolestivé a někdy musí maminka kvůli přetrvávajícím potížím kojení chtě nechtě opustit. Je zde riziko mastitidy, zánětu, ucpaných mléčných kanálků, bolavých bradavek a podobně.
Váš partner děťátko nemůže nakrmit, proto musíte být stále k dispozici, nebo musí být kdykoli připravené alespoň vaše mléko.
Někdy se kojení prostě nedaří, dítě se nedokáže správně zachytit nebo je vaše produkce mléka nedostačující. Nezoufejte, a než kojení úplně vzdáte, zkoušejte to zas a znovu. Mnohdy se přes těžký začátek všechno podaří skvěle.
V této souvislosti je důležité zdůraznit, jaký to může být pro ženy, které nemohou kojit, i když chtějí, obrovský stres. Někdy se bohužel mohou setkat i s jakousi stigmatizací od lidí, kteří neznají pozadí a neuvědomují si, jaké obtíže se mohou vyskytnou, i u tak přirozené věci jako je kojení. V žádném případě se nejedná o selháním matky. Světový týden kojení má pozitivní přínos i v tomto ohledu. Čím více o problematice víme, tím větší máme pochopení.
Pokud řešíte podobné obtíže určitě se obraťte na svého lékaře a neváhejte využít podporu zdravotní pojišťovny.
Kojení je zkrátka úžasné v mnoha ohledech. Od intenzivního pouta, které vám pomáhá vytvářet s vaším dítětem hned v prvních hodinách po narození, až po výhody, jež má na zdraví dítěte až do dospělosti. Ne nadarmo se mateřskému mléku přezdívá „tekuté zlato“.