Pokud zrovna nebydlíte na horách, kde se dá bobovat, sáňkovat a stavět sněhuláky, ale ve městě, kde není po sněhu ani památky, zimní období vám možná připadá trochu dlouhé. Jak zabavit děti, když venkovní teploty atakují nulu, na hřišti je bláto a klouzačky studí? Vymyslete si rodinnou výzvu, kterou společně splníte. Tak třeba:
- Výšlap na rozhlednu. Vydejte se prozkoumat přírodu ve svém okolí. I v městských lesech a parcích bývají ukryté různé rozhledny, vyhlídky nebo trosky bývalých úkrytů. Malé děti někdy nerady „šlapají“ po svých, motivujte je sbíráním šišek, které pak ukryjí jako poklad pro skřítky.
- Geocaching – hledání skrytých pokladů. Stačí si stáhnout aplikaci a vyrazit za dobrodružstvím. Děti si procvičí orientaci a zažijí napětí při hledání.
- Hledání přírodních „pokladů“. Kdo najde na procházce nejzajímavější kámen? Může si ho pak odnést domů a pomalovat fixami nebo vodovkami. Hra, která děti zabaví a přiměje je se hýbat.
- Výprava za zvířátky. Nemusíte nutně do velké ZOO, zajděte si k rybníku za labutěmi a kačenkami, nebo do lesa, kde nakrmíte ptáčky. Cestou kupte zobání a vyrobte si provizorní krmítko, kam zrníčka nasypete. Poohlédněte se po různých lesních mini zoo, kterých je po republice spousty a kde se ani neplatí vstup.
- Jízda po dvou kolech. Pokud nejsou chodníky namrzlé, kolo, odrážedlo nebo koloběžka jsou skvělým způsobem, jak se hýbat na čerstvém vzduchu, zahřát se a udělat něco pro zdraví i zábavu.
- Opičí dráha v přírodě. V parku nebo lese si můžete vytvořit vlastní překážkovou dráhu – běh mezi stromy, přeskakování větví, dřepy na lavičce… Zábava a posilování v jednom!
- Venčení pejsků. Pokud sami psa nemáte, zkuste se domluvit s někým, kdo nemá na venčení tolik času. „Půjčit si“ psa na venčení můžete i z útulku, spousta z nich tuto možnost nabízí. Děti si tak užijí čtyřnohého kamaráda třeba na dvě hodiny odpoledne.
Jak dlouho být venku, aby děti neprochladly?
Malá miminka do půl roku by vůbec neměla být vystavena mrazu pod mínus 5 stupňů. S kojenci by se nemělo chodit ven, když je méně než 10 stupňů pod nulou. Se staršími děti (předškolního věku) můžete být při teplotách nad 5 °C venku klidně 2–3 hodiny, mezi 0 a 5 °C je doporučená doba pobytu venku je 1–2 hodiny. Důležité je teplé oblečení a pohyb. Pokud je pod nulou, pobyt venku záleží na věku dítěte, doporučuje se 30–60 minut. Nezapomínejte, že děti prochladnou snáz než dospělí.