Přejít k hlavnímu obsahu
Jak se vypořádat s žárlivostí na sourozence
Zdravé dítě

Jak se vypořádat s žárlivostí na sourozence

Žárlivost mezi sourozenci je přirozenou součástí rodinného života. Starší dítě může mít pocit, že ztrácí pozornost rodičů, a cítí se ohrožené, když do rodiny přibude nový člen.

Narodilo se vám druhé miminko? Je přirozené, že se teď doma bude všechno točit kolem něj. Maminka bude nevyspalá, vyčerpaná a může se stát, že nenajde dostatek času a sil na své starší dítě. Jak zmírnit napětí a pomoci staršímu sourozenci tuto zásadní změnu v jeho životě zvládnout?

Připravte ho na příchod sourozence předem

Ještě než se miminko narodí, snažte se staršího sourozence zapojit do příprav. Můžete ho například nechat pomáhat s výběrem hraček nebo oblečení pro miminko. Vysvětlete, jaké změny ho čekají, a zdůrazněte, že jeho role staršího sourozence je důležitá a že ho nijak nestaví do pozadí. Hrajte s ním hru „na třetího rodiče“.

Dejte dítěti prostor vyjádřit své pocity

Až se miminko narodí, dovolte staršímu dítěti mluvit o svých pocitech, i když mohou být negativní. Pokud je smutné, rozzlobené nebo zmatené, nenapomínejte ho, ale snažte se mu porozumět. Může se stát, že se bude k mladšímu sourozenci chovat nepřátelsky – netrestejte ho za to, ale vysvětlujte a poskytujte dostatek lásky i jemu.

Najděte si na něj čas

Starší dítě často žárlí, protože se cítí odstrčené. Snažte se vyhradit si každý den nějaký individuální čas, který budete věnovat pouze jemu. Nemusí to být nic velkého – společné čtení knihy, procházka nebo jednoduchá hra… Starší dítě nesmí mít pocit, že ztrácí v rodině svou roli.

Zapojte ho do péče

Dejte staršímu dítěti pocit, že je důležitým členem rodiny. Může vám pomáhat s drobnými úkoly, jako je podávání plen nebo výběr oblečení pro miminko. Pochvalte jeho snahu a zdůrazněte, jak moc jeho pomoc oceňujete.

Podporujte pozitivní vztah mezi sourozenci

Vytvářejte příležitosti, kdy si děti mohou užít čas společně. Například zpívejte písničky, čtěte pohádky nebo hrajte jednoduché hry, které mohou dělat společně. Povzbuzujte starší dítě, aby miminku ukázalo své oblíbené hračky nebo mu vyprávělo příběhy. Stavte ho do role „učitele“, který mladšímu sourozenci předává své znalosti a zkušenosti.

Buďte trpěliví a spravedliví

Změny v rodinné dynamice mohou být pro dítě stresující a přijetí nové situace může chvíli trvat. Pokud si starší dítě občas vynucuje pozornost negativním chováním, snažte se reagovat klidně a důsledně. Místo trestání zkuste pochopit příčinu jeho chování. Myslete na to, abyste u obou sourozenců byli vždy spravedliví a jednoho před druhým jakkoli nezvýhodňovali.

Dejte mu jistotu, že je stále milováno

Starší dítě potřebuje vědět, že ho máte stále stejně rádi jako před příchodem sourozence. Často ho objímejte, povzbuzujte a připomínejte mu, že je důležitou součástí rodiny.

Co dělat, když žárlivost přetrvává?


Pokud žárlivost trvá delší dobu a negativně ovlivňuje chování dítěte nebo rodinnou atmosféru, může být užitečné obrátit se na odborníka – například dětského psychologa. Ten vám pomůže identifikovat příčiny problému a navrhne strategie, jak situaci zlepšit. Pamatujte, že vztah mezi sourozenci je dlouhodobý proces. S vaší podporou a láskou se děti naučí sdílet, respektovat se a budovat vzájemnou blízkost. I když se občasným konfliktům nevyhnete…


Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň

Aktuálně