- Co je ten záhadný KISS syndrom a proč se o něm tak málo ví?
Je to porucha symetrie způsobena funkční blokádou hlavových kloubů, která se vyskytuje hlavně u miminek. Příznaků je celá škála, z těch hlavních je to predilekční (asymetrické) držení hlavičky, potíže s kojením/sáním, břišní koliky, zploštění hlavičky, asymetrický vývoj, přeskakování vývojových milníků, poruchy spánku, plačtivost, nepříjemná poloha miminka na bříšku a další. Důležité je říct, že abychom mluvili opravdu o KISS syndromu, těch příznaků musí být více, většinou okolo deseti. Tento soubor symptomů poprvé popsal v roce 1991 německý dětský chirurg Heiner Biedermann, a to na základě pozorování a klinických zkušeností s dětmi, které měly problémy s motorickým vývojem a neurologickými příznaky. Máte pravdu, že v České republice se o něm stále ví bohužel poměrně málo.
- Dokáže ho tak odhalit pediatr dítěte?
Váš pediatr by měl sledovat psychomotorický vývoj dítěte, držení hlavičky, a jestli je tělo takzvaně v ose. Při zjištění asymetrie by vás pak měl poslat na fyzioterapii. Při podezření právě na KISS syndrom je vhodné vyhledat specializovaného fyzioterapeuta, který s ním má zkušenosti. Každopádně je vhodné jít i preventivně na kontrolu psychomotorického vývoje, pokud se vám cokoliv nezdá.
- Jaké jsou tedy příznaky, které mohou zpozorovat sami rodiče?
Příznaky jsou spojené s napětím v oblasti prvních krčních obratlů a lebky. Jinými slovy stres v této oblasti může vést k poruchám v pohybových vzorcích. Dítě může mít potíže s otáčením hlavy na jednu stranu nebo ji mít stále nakloněnou na jednu stranu. Zjednodušeně řečeno miminko se stáčí „do rohlíku“.
Může dojít k tzv. predilekci hlavičky, což je stav, kdy dítě drží hlavu v trvalé rotaci a úklonu na jednu stranu. Miminka s KISS syndromem bývají často podrážděná, lekavá, mohou mít časté záchvaty pláče nebo být více náchylná k bolesti a diskomfortu, mohou mít problémy se spánkem i kojením, právě proto, že odmítají naklonit hlavičku na stranu, která je jim nepohodlná. Z vlastní zkušenosti vím, že citlivě mohou reagovat i na obyčejný dotek na hlavičku v oblasti krku.
- Je tento stav, pokud se neléčí, pro dítě i nebezpečný?
Přetrvávající asymetrie má za následek spoustu dalších příznaků. Není vyloženě nebezpečný, život ohrožující, je to ale konstantní dráždění v oblasti hlavových kloubů, a tím pádem diskomfort pro dítě. Dochází často k neideálnímu psychomotorickému vývoji dítěte. Dítě si svůj stav zkompenzuje a tělo se tomu přizpůsobí, ale do budoucna je pro něj spoustu věcí náročnějších. Jako například problémy v oblasti logopedie, vadné držení těla, horší grafomotorika a někdy i poruchy chování.
- Co vlastně KISS syndrom způsobuje, jaké jsou jeho příčiny?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, těch příčin může být více. Obecně se dají rozdělit do tří skupin. První jsou příčiny, které mohou nastat v těhotenství, kdy může být atypické uložení miminka v děloze, toxické faktory, psychické rozpoložení matky… Druhá a nejčastější skupina je poranění při porodu. Komplikovaný porod, použití kleští nebo VEX, tlačení na břicho, císařský řez – často akutní, anebo překotný porod. A poslední po porodu, kdy k tomu může dojít nesprávnou manipulací s miminkem.
- Jak se dá tento stav léčit?
Základem je správná diagnostika. V rámci terapeutických přístupů jsou pak k léčbě KISS syndromu využívány různé odborné postupy a techniky. Já využívám metodu německé fyzioterapeutky Moniky Bauer, která je velmi účinná a není pro miminka nijak zvlášť nepříjemná. Monika vymyslela celý koncept terapie pro děti přímo s KISS syndromem. Abych rodiče příliš nevyděsila, mohu je uklidnit tím, že někdy opravdu stačí pár návštěv u fyzioterapeuta.
Terapie by měla výt komplexní a obsahovat uvolnění miminka v oblasti páteře, práci s měkkými technikami, protahování a cvičení. Důležitou součástí je edukace rodičů k následné péči doma a pravidelnému cvičení s dítětem, správná manipulace s dítětem a vhodná režimová opatření a přizpůsobení domácnosti. Délka celé terapie proto závisí především na rodičích. Když však přijdou včas, může to být i velmi krátká doba, kdy se stav srovná. Někdy je neskutečné pozorovat, jak rychle miminka zareagují na terapii a jak rychle se vše lepší.
- Máte na závěr nějaké doporučení pro rodiče, u jejichž miminka se syndrom objevil?
Doporučila bych rodičům, aby tento stav nijak neodkládali a včas vyhledali pomoc, pak je léčba rychlejší a snazší. Je lepší přijít i preventivně – věřím, že je to investice, která se vám tisíckrát vrátí. A maminkám bych poradila, aby byly pokud možno co nejvíc v klidu. Znáte to sami – spokojená maminka, spokojené dítě!