Třetina českých dětí trpí nadváhou
Téměř třetina českých dětí je obézních nebo má nadváhu. Kila navíc jsou nebezpečná zvláště v pubertě, protože téměř v 60 % případů přetrvávají až do dospělosti a nesou s sebou celou řadu zdravotních komplikací, především vysoký krevní tlak, infarkt, mrtvici nebo diabetes II. typu.
Obézní po rodičích?
Dětská obezita má společného jmenovatele: Příjem energie je vyšší než její výdej. Děti tráví většinu času sedavým způsobem, jejich obratnost se snižuje, a proto se hýbou stále méně. Rodiče by se neměli utěšovat tím, že se dítě z nadváhy „vytáhne“ nebo ji „vyběhá“. Jakou roli hraje dědičnost? Dá se předpokládat, že dítě obézních rodičů bude mít nadváhu? Podíl genetického zatížení a způsobu stravování v rodině je individuální. Vliv rodiny na formování správných stravovacích a pohybových návyků je ovšem zásadní.
Nešvary dětských jídelníčků
Stravovací návyky obézních dětí jsou zatíženy podobnými nešvary. Mezi nejčastější patří nadbytek jednoduchých cukrů a nevhodných tuků, které najdeme především v levných sladkostech a pokrmech rychlého občerstvení. Dále je to málo ovoce a zeleniny, což je skupina potravin, která by měla představovat více než třetinu zdravého talíře. V jídelníčku také často chybí kvalitní bílkoviny, tedy tvrdé a přírodní sýry, zakysané mléčné výrobky (jogurty, tvarohy nebo kefír) a také libová masa a ryby. Velkou část naopak tvoří pečivo, přílohy, sladká jídla a uzeniny, což jsou zdroje sacharidů a méně vhodných tuků. Pokrmy se mnohdy opakují a nejsou v nich zastoupeny všechny důležité potravinové skupiny, které by měly zajistit přísun potřebných živin.
Pohlídejte i nápoje
Některé děti pijí zcela nevhodné nápoje, tedy sladké limonády, kolové, nebo dokonce škodlivé energetické nápoje. Přijímají tak zbytečně moc energie, jsou náchylnější ke kazivosti zubů a kromě toho si zvykají na sladkou chuť, kterou pak vyžadují a vyhledávají i v dospělosti. Nabízejte dětem především čistou vodu, kvalitní ovocný čaj, vodu s příchutí (s nižší energetickou hodnotou), zředěnou šťávu z čerstvého ovoce nebo zředěné džusy.
Nadváha, nebo roztomilé faldíky?
Má dítě nadváhu, nebo je jen roztomile oplácané? U dětí, stejně jako u dospělých, se při posuzování hmotnosti vychází z tabulek BMI. Protože je však třeba zohlednit i věk a pohlaví, zanáší se hodnota BMI do percentilových tabulek, které jsou součástí zdravotního a očkovacího průkazu. Graf ukáže, do kterého pásma dítě spadá. Na odchylky většinou upozorní pediatr při pravidelných preventivních prohlídkách.
Začátky jsou nejdůležitější. Tipy pro rodiče nejmenších
Začněte se zeleninovými příkrmy: První dva roky života jsou z hlediska formování stravovacích návyků nejpodstatnější. Při přechodu na nemléčnou stravu začněte nejprve zeleninovými a maso-zeleninovými příkrmy. Ovocné příkrmy by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy si dítě zvykne na zeleninu. Jinak si oblíbí jako první sladkou chuť a jiné chutě bude odmítat.
Pokud je to možné, kojte. Kojení je nejlepší prevencí obezity. V kojeneckém období dítě sní jen tolik, kolik opravdu potřebuje. K jídlu ho neprovokují jiné podněty, jako je nuda nebo smutek. Pokud dítě dostává náhrady mléka, dodržujte doporučené dávky.
Neřešte jídlem emoce: Nepoužívejte jídlo jako odměnu za výkon nebo „utišující“ prostředek. Pokud se dítě naučí uchylovat se k jídlu v krizových situacích, stane se pro něj „drogou“. Zkuste rozpoznat, kdy má dítě hlad a kdy jen chuť. Nezahánějte jídlem nudu, odveďte raději pozornost k jiné činnosti.
Vytvořte režim: Dítě by mělo jíst pětkrát až šestkrát denně. V jídelníčku by neměla chybět snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně druhá večeře. Mezi jídly vytvořte dvou- až tříhodinové pauzy a v mezičase nenechte dítě, aby se dojídalo sladkostmi. Dopřejte dítěti na jídlo dostatek času.
Buďte dobrým příkladem: I nejmenší děti vnímají, jakým potravinám dáváte přednost a jak stolujete. Stravujte se v klidu u jednoho stolu, nakupujte a vařte společně. Děti si tak snáze osvojí správné stravovací návyky. Důležitým vzorem je i aktivní způsob trávení volného času, nejen sportem, ale i vycházkami, venčením psa, prací na zahradě a dalšími koníčky.