Nejen plody, i listy léčí
O tom, že drobné lesní bobuloviny prospívají zdraví, věděli již naši předci. Využívali nejen plody, ale i další části těchto rostlin. V přírodním léčitelství se i dnes využívají například listy maliníku do čajových směsí při horečkách, průjmu nebo pro usnadnění porodu. Jahodníkové lístečky pomáhají při léčení cévních obtíží, při hemoroidech nebo zánětlivých onemocněních, z listů borůvek se zase připravují diabetické čajové směsi.
Pestré barvy znamenají zdraví
Pestré zabarvení jahod, malin nebo borůvek je nejen lákavé na pohled. Ve vodě rozpustná barviva ze skupiny antokyanů, která dodávají plodům širokou škálu barev od červené, fialové, červenohnědé až po fialovou a modrou, jsou účinnými antioxidanty. Ty na sebe vážou škodlivé volné radikály ohrožující buňky našeho těla, a pomáhají tak předcházet celé řadě chorob, zejména zánětlivým a kardiovaskulárním onemocněním. Bobulovité ovoce dále pomáhá snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a zabraňuje jeho oxidaci, která je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečně-cévních onemocnění. Konzumace bobulovin dále chrání tělo před viry a bakteriemi, podporuje metabolismus, zmírňuje svalovou i celkovou únavu a podporuje zrak. Kromě antioxidantů jsou drobné barevné plody zdrojem vitaminů, především vitaminu C, vitaminů skupiny B, vitaminu K a beta-karotenu.
Jahody pro nastávající maminky
Jahody jsou velmi bohaté na kyselinu listovou, kterou by si měly dopřávat zejména ženy na začátku těhotenství. Koncentrací vitaminu C mohou konkurovat citronu, dále obsahují vitaminy skupiny B, především vitamin B2, vitamin E a provitamin A, a polyfenoly chránící buňky před poškozením volnými radikály. Zanedbatelný není ani obsah minerálních látek a stopových prvků. Jahody si dopřávejte, pokud chcete předejít trombózám a infarktu, snížit tlak nebo zahnat nervozitu.
TIP: Zatímco zamražením ztrácejí plody na kvalitě, správně usušené jahody si uchovají chuť i aroma. V zimě je můžete použít například do domácího müsli.
Maliny pro zdravé srdce
Maliny obsahují vitaminy C a E a celou řadu vitaminů skupiny B. Hodnotné jsou i další látky jako flavonoidy (žlutá rostlinná barviva), antokyany (modrá rostlinná barviva) a polyfenoly, které chrání buňky před stárnutím. Maliny působí antibioticky, jsou prevencí proti infarktu, snižují hladinu cholesterolu, regulují trávení a mohou zmírnit potíže při onemocnění ledvin a močového měchýře.
TIP: Maliny sklízejte za suchého počasí a myjte je co nejméně, aby se vodou zbytečně nevylouhovaly.
Borůvky proti zánětům
Také borůvky jsou bohaté na blahodárná rostlinná barviva antokyany a flavonoidy, dále obsahují důležité minerální látky, stopové prvky a vitaminy, především provitamin A a vitaminy skupiny B. Drobné fialové plody působí protizánětlivě, posilují imunitní systém a snižují hladinu tuku v krvi.
TIP: Sušené borůvky v malých dávkách jsou osvědčeným pomocníkem při průjmových onemocněních.
Tartaletky s tvarohovo-ricottovým krémem a ovocem
Suroviny:
Ingredience na krém:
- 250 g ricotty
- 250 g netučného tvarohu
- 80 g cukru
- 2 lžičky šťávy z citronu
- jahody, maliny, borůvky na ozdobu
Ingredience na košíčky:
- 120 g másla
- 80 g moučkového cukru
- 180 g hladké mouky
- 1 žloutek
- 1 lžíce studené vody
Postup:
Smíchejte všechny suroviny na těsto a hněťte je tak dlouho, dokud nezískáte celistvou hmotu. Máslo a žloutek by měly mít pokojovou teplotu. Těsto zabalte do potravinářské fólie a dejte ho vychladit alespoň na půl hodiny do lednice. Mezitím si smícháním všech surovin připravte krém a lehce ho prošlehejte. Vychlazené těsto vyválejte na cca 4 mm silnou placku a vyložte jím jednotlivé formičky na tartaletky. Těsto ve formičkách propíchejte vidličkou, aby se během pečení nenafukovalo. Na každou formičku s těstem položte kolečko pečicího papíru a zatížete ho několika fazolemi. Formičky vložte do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečte asi 20 minut. Až se těsto začne odtahovat od krajů, znamená to, že je upečené. Upečené košíčky nechte vychladnout a poté je naplňte lžící krému a dozdobte ovocem.