Během vaření míchejte co nejméně
Zvláště u potravin živočišného původu je třeba dbát na dostatečné tepelné zpracování. Pokrm musí projít úpravou při alespoň 75 °C; teploty při tom musí být dosaženo ve všech částech pokrmu. Vařené potraviny jsou bezpečné, neobsahují přepálené tuky a jsou snadno stravitelné, a proto je můžete bez obav nabídnout i nejmenším dětem, které teprve začínají s příkrmy. Na druhé straně dochází během vaření ve vodě ke ztrátě vitaminů a minerálních látek. Jak vařit co nejšetrněji?
Potraviny před tepelným zpracováním nejprve omyjte, pak je nakrájejte na větší kusy a ihned zpracujte. Pokrájenou zeleninu a brambory nevkládejte do studené, ale do horké až vroucí vody. Když použijete tlakový hrnec, zkrátí se doba vaření až o třetinu. Vařte suroviny v co nejmenším množství vody, nenechávejte je před vařením ve vodě dlouho ležet a co nejméně je míchejte. Mícháním se totiž vhání do pokrmu kyslík, který znehodnotí některé vitaminy, především vitamin C. Hrnec přikryjte těsně přiléhající pokličkou. Suroviny vařte jen do změknutí, nepřevařujte je.
TIP: Vodu, kterou slijete ze zeleniny, luštěnin nebo obilnin, můžete použít na základ polévky nebo omáčky.
Před dušením neopékejte
Rovněž dušení patří mezi vhodné způsoby tepelné úpravy. Suroviny se dusí v menším množství vody a páry v uzavřené nádobě při teplotě kolem 100 °C, a proto zbytečně nepřicházejí o velké množství cenných živin. Do pokrmu můžete přidat trochu tuku, aby se lépe využily vitaminy rozpustné v tucích a některé další látky. Suroviny (maso) ovšem před dušením neopékejte, zvláště pokud připravujete pokrm pro nejmenší strávníky. Stejně jako u vaření i zde platí, že byste měli suroviny pokrájet na větší kusy, dusit je v co nejmenším množství vody a co nejméně míchat, aby se do pokrmu nedostával vzduch.
TIP: Když budete pokrm dusit v troubě, zkrátí se doba přípravy, protože se suroviny prohřívají rovnoměrně.