Na druhou stranu ani prázdný žaludek nemusí být pro výkon optimální. Z toho plyne, že běh s jídlem a pitím úzce souvisí a je v tomto směru žádoucí dodržovat určité zásady. Jaké jsou ty hlavní?
1. Před během
Platí jednoduchá a univerzální rovnice: čím těžší jídlo, tím větší odstup od startu. Zatímco kupříkladu ovoce je možné sníst pár desítek minut před vyběhnutím, poctivou porci s pořádným kusem masa je lépe trávit čtyři hodiny nebo i víc. Protože tělo bude při běhu potřebovat energii, je dobré se jí předzásobit. K tomu jsou vhodné datle, fíky, meruňky, hrozinky či švestky. Tyhle produkty mají dar člověka „nakopnout“ takřka ihned, ale daní za okamžitý účinek je jeho rychlá pomíjivost. Pomaleji se spaluje energie z banánu či jablka.
2. Při běhu
Upřímně: Při běhu na kratší vzdálenosti, dejme tomu do deseti kilometrů, je doplňování potravy vcelku zbytečné. Z hlediska času je přijatelné o tom uvažovat, pokud se aktivita protáhne přes hodinu. Pak je nejlepší přijímat energii v podobě sportovních nápojů. Kromě energie tak člověk současně doplní i tekutiny, přičemž na pitný režim je nutno myslet zejména v létě. Při vytrvalostním běhu nic nezkazí speciální gely a tyčinky, jejichž efekt lze přirovnat k dotankování kvalitního paliva do vysychající nádrže, a podobně může tělo reagovat na již zmiňovaný banán nebo sušené ovoce. Naopak na tuky a bílkoviny je lépe spíš zapomenout. Pravda, někomu může i za běhu pomoci, když si „ďobne“ sýra. Ultramaratonci dostávají občas na občerstvovacích stanicích kousek chleba se sádlem nebo salámem, ale zde platí prakticky bez výjimky zásada „všeho s mírou“.
3. Po běhu
Stačí naslouchat tělu, a není-li k němu člověk zcela „hluchý“, uslyší, co je v cíli nejvíc třeba. Co jiného než doplnit vypocené tekutiny! K pití se po běhání není třeba přemlouvat – jak tělo „polykalo“ kilometry, tak nyní polyká vodu. Současně může být dobré spolknout i pilulku hořčíku coby prevenci proti křečím; těm jde předejít i isotonickým nápojem. Na rozdíl od nutkavého pocitu žízně se pocit hladu ihned po běhání zpravidla nedostaví. Také v tomto případě je vhodné poslouchat tělo. Přesto může být vhodné sníst například tabulku kvalitní čokolády. Měli by to paradoxně nejvíc dodržovat ti, kdo prostřednictvím běhu usilují o zhubnutí: Díky špetce cukru se totiž tentokrát nerozběhne sportovec, ale proces spalování tuků.
A jak je to po běhu s pivem? To je – v nadsázce řečeno – pro český národ zásadní otázka. Pro doplnění sacharidů, minerálů a bílkovin, tedy látek, jež tělo při běhu poztrácí, vypadá pivo jako ideální nápoj, ale v něm obsažený alkohol bohužel snižuje schopnost regenerace. Přesto je na místě klid a použít zdravý rozum. Sklenice piva coby odměna neuškodí. Dokonce víc než jindy si může člověk s pivem připít na to, o co se předchozím během sám zasloužil. Tedy… Na zdraví!