Vysvětlujte přínosy a důsledky
Je důležité, aby děti rozuměly tomu, proč je hygiena důležitá. Použijte jednoduchá vysvětlení, která odpovídají jejich věku, například: „Mytí rukou zažene zlé bacily, aby tvoje tělo zůstalo zdravé a silné.“ K vizuální pomoci můžete využít obrázky nebo krátká videa ukazující, jak se bakterie a viry šíří. Nalepte si obrázky s jednoduchými pokyny na místa, kde je hygiena žádoucí, tedy do koupelny, na toaletu i do kuchyně. Děti si tak snáze zapamatují, co mají dělat, a připomenou si to v daných okamžicích.
Buďte sami vzorem
Děti se učí nápodobou. Buďte proto pro ně vzorem tím, že budete sami pečlivě hygienické návyky dodržovat. Ukazujte jim správné postupy, například mytí rukou po použití toalety, před jídlem nebo po příchodu zvenku. To, že si právě jdete umýt ruce, můžete okomentovat nahlas. Hrajte hry typu „kdo si neumyje ruce, nedostane večeři“ apod.
Zvolte zábavnou formu výuky
Děti motivuje učení spojené se hrou. Zkuste si s nimi hrát na „bacilové detektivy“ a soutěžit, kdo si umyje ruce nejdůkladněji. Pusťte si k tomu třeba písničku, která trvá 20 sekund – ideální délka pro důkladné umytí rukou. To samé můžete využít při čištění zubů.
Jak na utírání zadečku
Zatímco mytí rukou a čištění zubů zvládají i batolata, během na delší trať bývá naučit děti, aby si samy utíraly zadeček. Obvykle si tuto dovednost osvojují děti v předškolním věku, spolehlivě zvládat by ji měly před nástupem do školy. Začněte s ukázkou třeba na panence nebo plyšovém medvídkovi. Pro začátek je jednodušší používat vlhčené ubrousky, které dětem usnadní důkladné čištění. Později přejděte na toaletní papír a naučte je složit si do prstů správné množství, které mají použít. Vysvětlujte, že je potřeba utírat zepředu dozadu, aby se předešlo infekcím. Ukazujte, pomáhejte a trénujte s nimi, dokud nebudou mít jistotu, jak postupovat. Dobrým tipem k výuce je nafouknout napůl dva balonky, svázat je k sobě a pokoušet se dostat rukou s papírem mezi ně.
Jak na smrkání
Naučit děti správně smrkat není jednoduché. Zpočátku totiž možná nepochopí, že musí foukat nosem ven (a ne dovnitř). Začněte proto s jednoduchým tréninkem foukání nosem. Dejte na stůl nějaké drobné předměty, jako třeba zmačkaný kousek papíru, a nechte děti sfouknout ho na zem. Předveďte, jak smrkat – jednu nosní dírku přidržet a druhou jemně smrknout. Poté nechte dítě, aby to zkusilo samo, s vaší pomocí a povzbuzením.
Chvalte a zase chvalte
Motivujte děti pochvalou a malými odměnami, když dodrží správné hygienické návyky. To jim pomůže vytvořit si pozitivní vztah k těmto činnostem. Nezlobte se na ně za to, pokud ze školky přijdou s hnědou čárkou na spodním prádle – naopak je pochvalte za to, že se tuto činnost pokusily vykonat samy.
Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň